nás oženil, druhá vydala a tretí u nás učí španielčinu, ale on bude sviatkovaťdoma v Španielsku.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Žijú u nás, ale narodili sa a pochádzajú z inokadiaľ. Majú inú kultúru i zvyky. Priniesli si kúsok domoviny k nám, alebo sa prispôsobili tunajším zvyklostiam? Ako oslavujú Veľkú noc cudzinci? Odpoveď nám dajú nasledujúce tri príbehy.
Zdesený Angličan
Hrá na niekoľko hudobných nástrojov, skladá hudbu, píše texty, účinkuje v muzikáli, koncertuje. Je ženatý, má dve nádherné deti a tretie na ceste.
"Ešte doma v Anglicku som raz sedel na posteli a mal som takú víziu. Videl som, že budem žiť v inej krajine, že budem koncertovať a mať ženu a tri deti. Chlapca a dve dcéry. Všetko sa zatiaľ splnilo," smeje sa dobrosrdečný sympaťák.
Na Slovensko prišiel spolu s kamarátom Danielom v rámci dobrodružnej výpravy dvoch Angličanov do východnej Európy. Tak sa mu u nás zapáčilo, že sa tu usadil. Pretĺkal sa všelijako. Učil angličtinu, pracoval v bare. Neskôr založil gospelovú kapelu Heaven´s Shore. Kapela koncertovala po celom Slovensku, pozreli sa aj do Čiech a Nemecka. Vydala tri cédečka.
Na výlete do jaskyne Zlá diera sa prvýkrát stretol svoju budúcu manželku, sprievodkyňu Beátu. Svadbu mali v kaštieli v Strážkach neďaleko Spišskej Belej. Pred piatimi rokmi sa im narodil prvý syn Jakub, o tri roky neskôr dcérka Ester. Ďalší prírastok čakajú v máji.
Zvyky slovenských mužov počas veľkonočného pondelka sú Jamesovi absolútne proti srsti. Prvýkrát videl nefalšovanú oblievačku a šibanie dievčat počas pobytu v Prešove. "To, čo som videl, bolo pre mňa niečo hrozné. Dvaja chlapci chytili dievča za ruky a ďalší ho oblial vedrom studnej vody. Bolo mokré a strašne kričalo. Potom ho ešte naháňali nejakými prútmi. Musela sa cítiť hrozne. Bol som z toho zdesený," spomína umelec. V Anglicku sa Easter, čiže Veľká noc oslavuje pokojne. Sviatok majú najradšej deti, pretože azda jediným zvykom je, že hľadajú po byte, alebo po záhrade poschovávané čokoládové vajíčka, alebo zajačikov. "U nás doma sa toto veľmi neoslavovalo. Pamätám si len, že všade bolo veľa čokolády," smeje sa James. Slovenské zvyklosti nepraktizuje a asi ani nebude. "Som anglický džentlmen. Priznám sa, že sa aj bojím, také niečo robiť. Naša rodina chodí počas sviatkov do kostola a stretne sa pri spoločnom obede. Deti dostanú sladkosti," vysvetlil rodák z Welsu. Ako dodal, jeho syn sa už zvykom pomaly, ale isto priúčať. Chodí oblievať rodinu do obce Ždiar.
Kraslice aj maces
Oľga Džuban je večne usmiate a veselé dievča. Rodáčka z ruského Rostova nad Donom sa v polovici 90. rokov s rodičmi a súrodencami presťahovala do Izraela. Počas vojenskej služby, ktorá je v Izraeli povinná aj pre ženy, sa v turistickom stredisku Eilad pri Červenom mori spoznala so Slovákom Jozefom. Spoločné áno si povedal párik na ostrove Cyprus. Keďže Jozef je kresťan a Oľga židovka, mali iba civilný sobáš. Odkedy sú svoji brázdia vedno svet. Pred pol rokom sa vrátili zrejme definitívne na Slovensko.
Veľkú noc Oľga oslavovala podľa toho, kde bývala. V Rusku jej rodičia dodržiavali zvyky väčšiny. Do cerkvi síce nechodili, ale domácnosť si vyzdobili maľovanými vajíčkami. Keď sa presťahovali do Izraela, slávili židovský sviatok pesach. "Počas desiatich dní sa nesmie jesť jedlo, ktoré obsahuje kvasnice. Napríklad chlieb alebo pivo. Aj z obchodov tieto potraviny zmiznú. Je sa väčšinou maces. Najdôležitejší je prvý a posledný deň sviatku," konštatuje Oľga. Len málo ľudí však pesach dodržiava. Väčšina obyvateľov sa vyberie na dovolenku do zahraničia, alebo nakupuje. Obchodníci totiž lákajú na výhodné zľavy.
Veľkonočné torijas
Daniel Fernandez na to nevyzerá, ale je to "čistokrvný" Španiel a len nedávno dokončil štúdium histórie na univerzite v Seville. Precestoval už kus Európy a pred pol rokom zakotvil v rámci istého medzinárodného programu v Centre voľného času v Starej Ľubovni. Učí tu našincov po španielsky. Veľkú noc bude tráviť doma. Španieli sú veľmi pobožní a kresťansky založení. Sviatky tu trvajú týždeň. Počas nich majú všetci školáci a študenti voľno. Pracujúci iba v piatok, pondelok je pracovný.
V Seville sa podľa slov Daniela konajú procesie. Veriaci nesú na pleciach podstavec so sochou Panny Márie. "Je to veľkolepé divadlo. Atmosféra je skôr smutná. Ľudia sa modlia, niektorí plačú, zapaľujú sviečky. Viacerí majú na hlavách kapucne. Okrem miestnych sa chodia pozerať najmä turisti. Je ich plné mesto," opisuje atmosféru slávností študent.
Tradičným španielskym jedlom je paella, počas Veľkej noci ju vystrieda pôstne jedlo zvané torijas. Je to chlieb namočený v mlieku, obalený vo vajíčku a opečený na panvici. Veľa Španielov, vrátane Daniela, však veľkonočné sviatky neoslavuje. Rodina využije voľno na výlet, alebo návštevu rodiny, či známych.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš