podpisuje pod dopravné nehody. Korzár zisťoval, akým vozovým parkom disponuje polícia, pri práci ktorej je akčnosť, rýchlosť a bezpečnosť bezpochyby veľmi dôležitá.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kým v minulosti zažívali policajti na Spiši nepríjemné situácie so starými žigulákmi, dnes disponujú muži zákona v rámci Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi spolu 47 autami, ktoré sú až na pár výnimiek takmer nové.
Aj rádiostanica
Ako pre Korzár uviedol okresný policajný riaditeľ v Spišskej Novej Vsi Jaroslav Dulík, vymeniť vozový park sa im podarilo vlani. Prioritne nové vozidlá dostali hlavne policajti na jednotlivých obvodných oddeleniach, ktorých je na Spiši spolu šesť. Čo je zaujímavé, autá sú vybavené rádiostanicami v hodnote približne 5 600 eur (170-tisíc korún).
Policajti nemohli naštartovať
"Čo sa týka predošlých aut, technicky už boli opotrebované, priemerne mali najazdených 300-tisíc kilometrov, niektoré dokonca až 500-tisíc. Prevádzka bola veľmi drahá, spotreba bola 10 litrov pohonných hmôt na sto kilometrov," zaspomínal si na minulosť J. Dulík. Dokonca sa stávali aj situácie, že policajti nemohli svoje autá naštartovať, alebo sa vracali s nimi z generálnej opravy a vozidlá sa už na ceste pokazili.
Mreže, aj klimatizácia
Dnes sú problémy so starými autami už minulosťou, policajti jazdia na autách značky Škoda Fabia alebo na kiách či nissanoch. Obvodné oddelenia s náročnejším terénom disponujú autami značky Kia Sportage a Kia Ceed. "Všetky sú s plnou výbavou, vrátane klimatizácie a spomínanej rádiostanice. Autá sú vybavené aj mrežou za vodičom, aby nedošlo k prípadnému napadnutiu," vysvetlil okresný policajný riaditeľ.
Policajti sú nútení v rámci svojho zamestnania prevážať rôznych ľudí, aj tých, ktorí nedodržujú hygienický štandard. Nové vozidlá sú preto koncipované tak, aby sa ľahko dala udržiavať čistota a aby mohli bez problémov dezinfikovať interiér.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš