PREŠOV. Mesto Prešov v utorok vyhralo súdny spor o vlastnícke právo ku cintorínu. Súdilo sa s firmou podnikateľa Petra Jarkovského. Hoci ide o prvostupňové rozhodnutie, primátor mesta Pavel Hagyari to považuje za víťazstvo slušnosti a morálky.
"Pretože je neslušné a nemorálne, aby niekto vydieral slušných ľudí vlastníctvom cintorína, ktorý by mal byť už určitou oázou slušnosti," skonštatoval víťazoslávne primátor.
Rozhodnutie potvrdil aj hovorca prešovských súdov Michal Drimák: "Okresný súd Prešov určil, že žalobca - mesto Prešov, je vlastníkom predmetných parciel pri cintoríne a žalovanému uložil povinnosť nahradiť žalobcovi trovy konania."
Najprv betón, neskôr auto
Genéza sporu o pozemky na cintoríne medzi mestom a firmou podnikateľa Petra Jarkovského siaha ešte do septembra roku 2006. Vtedy dal podnikateľ zatarasiť vstup na mestský cintorín. Tri betónové stĺpy postavil cez noc pred vstupnú bránu a umiestnil tam tabuľu s nápisom: Zákaz vstupu, súkromný pozemok. Ľudia, ktorí chceli ráno vojsť na cintorín od Duklianskej ulice sa k hrobom nebohých nedostali. "Cintorín je na súkromnom pozemku spoločnosti Cartes a ľudia tam nemajú čo robiť," povedal vtedy pre Korzár Jarkovský. Dodal, že ide o pozemok od chodníka v rozlohe jedného hektára. Mesto dalo ešte v ten deň pomocou žeriavu zátarasy odstrániť.
O rok neskôr, v júli, zatarasil vstup na cintorín dodávkou. Jarkovský sa o podobné kúsky postaral aj na iných miestach. Niekoľkokrát postavil na cestu v priemyselnej zóne v metropole Šariša rampu. Bránil tak prejazdu áut a spojom mestskej hromadnej dopravy.
Cintorín už raz kúpili, ale nezapísali ho
Pozemok na cintoríne Jarkovského firma kúpila vraj od bývalej vlastníčky. Mestu ich núkal za výmenu za pozemky v meste, alebo za 33,3 eura (tisíc korún) za štvorák, čo dovedna predstavovalo 33 333 eur (10 miliónov). To mesto odmietlo a podalo na súde žalobu. "V zásade sme argumentovali tým a bolo to aj preukázané, že kedysi dávno tento cintorín bol riadne vykúpený aj zaplatený. Len vlastnícke právo nebolo vložené do katastra. Ďalšie kúpy od fiktívnych dedičov boli považované za neplatné, v rozpore s dobrými mravmi, v rozpore s morálkou, pretože ide o verejný záujem. Tieto prevody všetky realizovali firmy blízke pánovi Jarkovskému," vysvetlil primátor.
Rozhodnutie súdu považuje za isté zadosťučinenie. Vysporiadanie sa so spomínaným podnikateľom totiž bol jedným z jeho predvolebných sľubov. "Vieme riešiť problémy zákonnou cestou, cestou slušnosti a spravodlivosti. Prešov už v zásade nemá tie najvážnejšie problémy s pánom Jarkovským. My sme mu ponúkli riešiť niektoré veci mimosúdne, niektoré veci odmietol a v niekoľkých súdnych sporoch sme už vyhrali," doplnil Hagyari.
Konanie podnikateľa, keď postavil zátarasy na cintoríne, považuje za akt nechutný voči piete a úcte k zosnulým, aroganciu a spôsob vydierania slušných ľudí. "Tento spor považujeme za akt výhry morálky, slušnosti nad aroganciou a zneužívaním práva," dodal.
Podľa Hagyariho Jarkovský pozemok na cintoríne kupoval cez dražbu a všetky firmy, ktoré to kupovali, boli jeho. "Súd konštatoval, že za všetkými firmami stojí priamo alebo nepriamo on. To znamená, že ide o obchádzanie zákona," uzavrel.
Správu o výhre na súde prijali Prešovčania s úľavou. "Je to dobré. Žijem sama, mám tu rodičov. Nahnevalo by ma, keby som sem nemohla zájsť kedykoľvek," povedala nám Alžbeta Grejtáková. Na margo aktivít podnikateľa uviedla: "S takýmito vecami by som neobchodovala. Bála by som sa, že by mi to život zrátal."
Jarkovský: Odvolám sa!
Mesto Prešov vedie niekoľko súdnych sporov voči firmám ponikateľa Jarkovského. Ten sa pre Korzár vyjadril, že voči spomínanému rozhodnutiu súdu sa určite odvolá: "Toto je banánová republika. Argument mesta bol taký, že kúpa pozemkov od vlastníčky, ktorá zdedila pozemok po mame, je neplatná. Keby to bola pravda, prečo poslanci dvakrát schválili odkúpenie pozemkov od mojej firmy?"
Dodal, že pozemky nadobudla jeho firma od fyzickej osoby, ktorá ich získala v dražbe. Priame prepojenie so spomínanou fyzickou osobou odmieta: "Je to nezmysel."
Na margo spochybnenia dražby primátorom dodal: "Doporučujem primátorovi, takému známemu bratislavskému advokátovi, preštudovať zákon o dobrovoľných dražbách. Mesto bolo oboznámené o ukončení dražby. Mohli ju napadnúť, ale neurobili to."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš