Výber víťazného návrhu spochybnili poslanci, s tým, že keď ide o zákazku z mestských peňazí, malo o nej rozhodovať aj mestské zastupiteľstvo, resp. jeho zástupcovia. K nespokojným hlasom sa pridal aj akademický sochár Ladislav Gajdoš.
PREŠOV. Sochár, ktorého Prešovčania poznajú z cyklu "Slovenské fašiangy", každoročne vystaveného v centre mesta, je napálený. Spochybňuje výsledky súťaže o najlepší návrh sochy k výročiu Nežnej revolúcie. Ladislav Gajdoš tvrdí, že súťaž nebola objektívna. Poslal aj list mestským poslancom.
Viaceré pochybnosti
"Zúčastnil som sa tejto súťaže nielen preto, že jej téma je mi výsostne prioritná, ale okrem iného aj preto, že vo vypísaní súťaže primátorom mesta a rektorom Prešovskej univerzity som cítil dostatočnú záruku, že súťaž bude vyhodnotená objektívne. Žiaľ, ukázalo sa, veľmi som sa mýlil," píše L. Gajdoš, ktorý tvrdí, že návrh na spomínaný pamätník odovzdal načas a podľa pravidiel čakal na oznámenie termínu, keď mali byť pred komisiou jednotlivé návrhy autormi prezentované. "Moje prekvapenie bolo veľké, keď po niekoľkých týždňoch mi bolo e-mailom stručne oznámené, že víťaz súťaže je známy, bez akéhokoľvek hodnotenia iných návrhov, teda bez riadnej zápisnice, ktorá by svojim obsahom regulárne vyhodnotila danú súťaž. Tento fakt vyvolal vo mne v momente pochybnosti."
"Môj návrh nesie všetky znaky víťazného"
O víťaznom návrhu Jaroslava Drotára sa Gajdoš dozvedel z Korzára, kde stálo aj to, že "figúra stojí vo výkroku vpred a nad sebou má krídla v tvare písmena V ako víťazstvo". Gajdoša to prekvapilo: "Nechcelo sa mi veriť, pretože môj návrh nesie všetky tieto znaky. Ako výtvarník nie som žiadny začiatočník a mám s výtvarnými súťažami bohaté skúsenosti, aj negatívne."
"PU sledovala svoje záujmy," tvrdí Gajdoš
Ladislav Gajdoš sa pýta, prečo bol pri rozhodovaní daný taký veľký priestor Prešovskej univerzite (PU), ktorá mala v trojčlennej komisii dvoch ľudí (v komisii boli rektor René Matlovič, prorektor Peter Kónya a primátor Pavel Hagyari). Upozornil na to, že zástupcovia PU v komisii sledovali "svoje záujmy, keď vopred bolo známe, že univerzita uprednostňovala svojich ľudí". Víťazom súťaže sa skutočne stal pedagóg z PU. Gajdoš si tiež kladie otázky, prečo sa nekonala verejná prezentácia návrhov pred komisiou a prečo účastníci súťaže nedostali písomné vyhodnotenie. "Prešovská univerzita mala záujem na svojom výtvarníkovi, čo aj dosiahla a síce za cenu nehorázneho porušenia pravidiel, vyplývajúcich z ich vlastného vypísania súťaže, vrátane vylúčenia účasti zástupcov mestského zastupiteľstva na rozhodovaní o víťazovi," dodáva L. Gajdoš, ktorý sa cíti byť oklamaní.
Rektor zvolal tlačovku
V súvislosti s podozreniami Ladislava Gajdoša na neobjektívnosť súťaže zo strany PU sme oslovili jej rektora. René Matlovič reagoval tak, že na dnešný deň zvolal tlačovú besedu, ktorej témou bude "zhodnotenie súťaže o Pamätník nežnej revolúcie, ktorý bude sochárskym dielom umiestneným v priestore vysokoškolského areálu na Ulici 17. novembra v Prešove".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš