VYSOKÉ TATRY. Najvýznamnejšou celosvetovou akciou v Medzinárodnom roku astronómie, je projekt 100 hodín astronómie. "Stohodinový astronomický
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
maratón od 2. do 5. apríla bude najväčšou vedecko-popularizačnou akciou v histórii ľudstva. Na webovom portáli bolo zaregistrovaných viac ako 1 500 podujatí vo vyše 130 krajinách. Na akcii sa zúčastní zrejme viac ako milión záujemcov," povedal Drahomír Chochol z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied vo Vysokých Tatrách.
"Do živého 24-hodinového celosvetového webového vysielania, nazvaného Okolo sveta s 80 ďalekohľadmi, ktoré sa bude konať od 3. apríla 9.00 h svetového času (UT, 11.00 h SELČ) do 4. apríla 9.00 h UT (11.00 h SELČ), sa zapoja najvýznamnejšie pozemské a družicové astronomické observatóriá," konštatoval Chochol.
Webové vysielanie sa bude uskutočňovať z Hlavnej budovy Európskeho južného observatória v Mníchove využitím živého video vysielania prostredníctvom služby Ustream.tv. Ktokoľvek s webovým prehliadačom podporujúcim Flash bude môcť sledovať šou cez webový portál 100 hodín astronómie.
Program "Celosvetový hviezdny večierok" sa bude konať po západe slnka 4. apríla postupne po celej zemeguli. Obidve iniciatívy doplní 5. apríla podujatie Slnečný deň.
Akcie 100 hodín astronómie sa zúčastňuje aj Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici formou otvorených dverí pre školy a verejnosť, vrátane nočných pozorovaní. Deň otvorených dverí na observatóriu na Lomnickom štíte sa uskutoční v sobotu 4. apríla.
Akcia 100 hodín astronómie sa uskutoční aj v mestských a regionálnych hvezdárňach a planetáriách, astronomických kluboch a krúžkoch po celom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš