Korzár logo Korzár Spiš

Na psychiatrii liečia aj muzikou, hrou či prácou

Psychiatria a jej ponímanie na verejnosti sa mení. Duševné poruchy už nie sú také tabuizované ako pred niekoľkými rokmi. So svojimi problémami sa

stále viac ľudí obracia aj na služby psychiatrického oddelenia. Jeho snahou je napomáhať pri uzdravovaní pacientov s psychickými poruchami a neoddeliteľnou súčasťou ozdravného procesu je aj sociálne učenie. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť tento cieľ, je aj denný psychiatrický stacionár.

PREŠOV. V snahe vyjsť v ústrety pacientom a skvalitniť zdravotnú starostlivosť v regióne zriadila Fakultná nemocnica J. A. Reimana pri Psychiatrickom oddelení II v júli minulého roka denný psychiatrický stacionár. "V 21. storočí je denný stacionár štandardným a aktuálnym zariadením pre liečbu všetkých skupín psychických porúch. Stojí na rozhraní ambulantnej a ústavnej starostlivosti o pacientov s poruchami psychických funkcií. Predstavuje nielen možnosť doliečovania pre tých, ktorí ukončili hospitalizáciu a potrebujú ďalšiu psychiatrickú alebo psychoterapeutickú starostlivosť, ale umožňuje liečenie aj pre tých, ktorí nie sú ani neboli hospitalizovaní a vzhľadom na ich zdravotné problémy by mohla byť liečba v ambulantných podmienkach nedostačujúca," konštatovala primárka Psychiatrického oddelenia II Mária Krišková.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba sa "šije" na mieru

Pobyt v takomto zariadení má viacero výhod. Pacient nemusí čakať v preplnených čakárňach a nie je vytrhnutý zo svojho prirodzeného prostredia. V priebehu dňa pracuje na sebe pod odborným dohľadom, ale každý deň sa vracia do svojho rodinného prostredia.

Deň je rozčlenený na niekoľko častí. V jeho priebehu sa venuje pacientom psychiater, psychológovia i ergoterapeuti a podľa záujmových skupín prebiehajú rôzne pomocné metódy psychiatrickej rehabilitácie. Medzi inými napríklad arteterapia alebo muzikoterapia.

"Pri niektorých psychických poruchách postačia psychoterapeutické metódy ako jediná forma liečenia, u vážnejších duševných porúch ich používame ako podpornú liečbu pri súčasne prebiehajúcej farmakologickej liečbe," podotkla primárka Krišková, ktorá o zmysle tejto činnosti nepochybuje. "Komplexná psychiatrická liečba má dokázateľne lepšie výsledky ako samotná farmakoterapia bez pomocných liečebných metód."

SkryťVypnúť reklamu

Na oddelení sa pracuje so samostatnými skupinami, ktoré sú vytvorené na základe spoločného problému. "Ľudia sa nemusia báť, že prídu k psychiatrovi alebo do stacionára a budú zaradení do jednej skupiny s ťažko chorými. Praktizujeme liečbu na mieru, prispôsobenú individuálnym potrebám každého jedného pacienta," dodala Krišková. Tak sa vytvárajú napríklad skupiny pacientov trpiacich vážnym telesným ochorením, chronickou bolesťou, skupiny pacientov s odliečenou závislosťou a pod.

Komunikácií učí práca v skupinách

Prácu v skupinách si chváli aj psychologička Beata Bodnárová, "V skupinách sa rozprávame o tom, čo kto zažil, ako sa majú a cítia, ale ja o plánoch a očakávaniach do budúcnosti. Práve skupina pôsobí ako liečebný prvok. Prínosom skupinovej terapie je posun k iným ľuďom. Pacienti sa naučia komunikovať s ostatnými, čo im následne uľahčuje kontakt s vonkajším svetom, naučia sa vyjadriť svoje požiadavky, čo je nevyhnutné pre úspešné presadenie sa napríklad na trhu práce."

SkryťVypnúť reklamu

Práca v skupinách sa nekoná iba medzi štyrmi stenami. Zamestnanci usporadúvajú aj rôzne aktivity pre pacientov, medzi inými návštevu hvezdárne, galérie alebo známej prešovskej Kalvárie.

Krišková: Pomôžeme aj telesne chorým

Poskytované služby psychiatrie sú väčšinou známe pre rôzne poruchy psychiky, málokto však tuší, že psychiatria poskytuje starostlivosť aj telesne chorým. "

Ich prvou reakciou často je, že ja nie som blázon a poslali ma k vám. Telo a duša sú ako dve spojené nádoby. Ak sa zhorší telesné zdravie, určite to ovplyvní aj duševný stav a naopak, porucha duševného zdravia zhoršuje príznaky telesných chorôb. Pokiaľ si človek udrží určitý pozitívny nadhľad a duševnú rovnováhu, má potom viac energie bojovať s chorobou. A práve to im my poskytujeme. Psychickú podporu a pomoc v boji so svojimi problémami telesnými aj duševnými," dodala M. Krišková.

Pomoc poskytujú aj skupine pacientov, ktorých vygenerovala doba. Čiže ľuďom, ktorí stratili zamestnanie, rozpadol sa im vzťah alebo majú rôzne rodinné problémy. Ako prezradila Krišková, "navštíviť nás môže každý, kto má psychický problém. Jedine, čo potrebuje, je chuť a odhodlanie riešiť svoje problémy. Nepotrebujeme ani odporúčanie od obvodného lekára."

Platí: Čím skôr, tým lepšie

Počas svojho pôsobenia sa primárka psychiatrického oddelenia stretla s nespočetným množstvom prípadov a ľudských osudov. "Pamätám si na pacientku s obrovskými kožnými problémami, ktoré postihovali celé telo i tvár. Podrobila sa celému radu kožných vyšetrení a liečení s nedostatočným efektom. Ako poslednú možnosť jej odporučili ísť k psychiatrovi. Bola zaradená do našej psychoterapeutickej skupiny, užívala psychiatrické lieky a zúčastnila sa edukácie. Postupom času, ako sa jej zlepšoval psychický stav, upravoval sa aj kožný nález. Pokožka sa jej vyčistila a bez akýchkoľvek problémov sa zaradila späť do normálneho života. Pri odchode sa priznala, že keby bola vedela, ako jej liečba na psychiatrii pomôže, nebola by toľko rokov zbytočne trpela. Prišla by skôr," konštatovala M. Krišková.

Jednou z častých diagnóz, s ktorou vyhľadávajú ľudia pomoc na psychiatrickom oddelení, sú rôzne depresívne stavy. Ako poznamenala M. Krišková, "v praxi sa dosť často stretávame s tým, že hlavne ľudia s dobrým spoločenským postavením, vyšším vzdelaním a dobrou prácou majú tendenciu a snahu prekonávať určité depresívne stavy a vysvetľovať si ich únavou, vyčerpaním či lenivosťou. Až dlhé trvanie a intenzita ťažkostí ako pokles nálady, optimizmu, vymiznutie schopnosti prežívať radosť a podobne, ich donúti hľadať pomoc niekde inde ako vo svojich vlastných rezervách. Ambulanciu psychiatra navštívia s obavami a nedôverou. Po vzájomnej spolupráci a liečbe, prekonáme duševnú bolesť, ktorá je jedným z najväčších utrpení človeka. Odchádzajú spokojní a zdraví."

--- POJMY ---

Pomocné metódy psychiatrickej rehabilitácie dostupné pre pacientov denného psychiatrického stacionára:

Arteterapia - prvoradým cieľom tejto terapie nie je vytvorenie umeleckého diela, ale prostredníctvom maľovania, modelovania a iných výtvarných techník ventilovať niektoré svoje vnútorné pocity a napätia a tým dosiahnuť odstránenie alebo zmiernenie obtiaži chorého človeka.

Muzikoterapia - využíva upokojujúce účinky hudby. Pacient alebo skupina si vypočujú určitú hudbu, buď podľa vlastného uváženia, nálady alebo im ju vyberie terapeut. Na základe skladieb tak hovoria o svojich pocitoch, ktoré v nich evokovala. Talentovanejší si môžu aj sami zahrať skladby a takto relaxovať. Je to výborný spôsob relaxácie, odvádzanie napätia a depresie. Táto metóda je vítaná hlavne u mladších vekových kategórií.

Ergoterapia - tiež liečba prácou. Tá je rozdelená podľa schopností, záujmu klienta a náročnosti. Cieľom je učiť klientov primerane telesne i mentálne pracovať, pestovať u nich kladný vzťah k práci a zlepšovať pracovnú disciplínu.

Tréning kognitívnych zručností - dominantou tohto tréningu je trénovanie pamäti, myslenia a zručností. Pacienti riešia rôzna hlavolamy, rébusy, krížovky a iné. Prostredníctvom tejto terapie sa trénuje aj trpezlivosť a vytrvalosť.

Autogénny tréning - je metóda v ktorej učí psychológ pacientov samostatne dosiahnuť pocit uvoľnenia. Hlavnou myšlienkou tréningu je, že pokiaľ si pacient dokáže uvoľniť svalstvo dochádza aj k relaxácií mysle čo pôsobí pozitívne na odbúravanie vnútorného napätia, stresu a úzkosti. Tento tréning na základe poučení psychológa pacienti prevádzajú aj doma.

Tréning samoobslužných činností - je špeciálny program pre ľudí, ktorý sú odkázaný sami na seba. Podstatou tréningu je naučiť jednotlivcov základnej starostlivosti o seba samých, to znamená nakúpiť si, pripraviť si stravu a viesť svoju domácnosť.

Liečebný telocvik - v rámci myšlienky "v zdravom tele zdravý duch" je pohyb určite neoddeliteľnou súčasťou každého ozdravovacieho procesu.

Program pre dobré zdravie - presadzuje myšlienku zdravého životného štýlu. Nasmerovaný je k vytváraniu dobrých stravovacích návykov. Pacientom sa vysvetľuje v čom spočíva racionálna výživa a nutnosť pohybu. Učia sa aj psychohygienickým zásadám.

Edukačné skupiny - v týchto skupinách sa pacienti dozvedajú o svojich psychických poruchách. Vzdelávajú sa v svojej diagnóze, učia sa čo môžu spraviť sami pre seba, čo môže ich najbližšia rodina spraviť pre ich pomoc. Táto skupina im pomáha lepšie poznávať a bojovať s poruchou.

Autor: Ivana Vajdová

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 830
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 230
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 540
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 977
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 844
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 296
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 638
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 894
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 578
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 277
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 638
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 894
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 198
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 675
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 518
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 578
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 277
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu