NA CELÝ PROCES DOHLIADAJÚ VETERINÁRI
INGRID TIMKOVÁ
Štyridsaťtisíc prevažne dvojtýždňových jahniatok odvezú zo sabinovského Agrokombinátu do Talianska. Poputujú na tamojší trh. Na sviatočnom stole Talianov totiž jahňacia lahôdka cez Veľkú noc nemôže chýbať.
SABINOV. Dvojtýždňová nonstop prevádzka v spomínanom agrokombináte má za úlohu zabezpečiť spracovanie a prípravu na vývoz 40-tisíc kusov jahniat výlučne zo slovenskej produkcie. Od chovateľov ich vykupujú za cenu od 1,80 do 2,10 eura za kilogram.
Odvoz v špeciálnych kamiónoch
V agrokombináte, ktorý ako exportný bitúnok spĺňa prísne podmienky Európskej únie, pracuje každý deň na zmene okolo 40 mäsiarov. Tí jahňatá s váhou 12 až 16 kilogramov po porážke a spracovaní pripravujú na expedíciu. Kamióny so špeciálnou chladiarenskou úpravou denne odvážajú zo Sabinova tisíce kusov čerstvej jahňaciny k talianskemu spotrebiteľovi na predveľkonočný trh. Mäso je vychladené na 2 až 4 stupne.
"Na celý proces nepretržite dohliadajú veterinári," uviedol riaditeľ agrokombinátu Juraj Karniš. Podľa neho vývoz jahniat v živom by bol pre zvieratá stresujúci. A jedným dychom dodal, že takto zabezpečia aj prácu pre našich ľudí - mäsiari, veterinári, pracovníci kafilérie...
Dozerajú na spracovanie mäsa
Veterinári kontrolujú, či pri spracovaní jahniat boli splnené hygienické a zdravotné požiadavky, či zvieratá boli prijímané zo známeho chovu, zaevidované v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Veterinári sledujú aj to, či zvieratá neboli týrané pred tým, ako sa prijali na bitúnok. Kontrolujú aj telá jatočných zvierat a prehliadajú vnútornosti, aby odhalili prípadné anomálie, ktoré by mohli ohroziť zdravie konzumentov. Prekontrolované mäso opečiatkujú značkou zdravotnej neškodnosti.
Taliani majú jahňacinu namiesto šunky
Jahňacinu si Taliani dovážajú z viacerých štátov, keďže domáca produkcia pre tento 60-miliónový národ nepostačuje. A bez jahňacieho mäsa si najvýznamnejší kresťanský sviatok nevedia ani predstaviť. Lahodná jahňacina je pre nich ako pre našincov veľkonočná šunka. "Je to pre nich symbol kresťanstva," vysvetlil riaditeľ.
Hoci je jahňacina veľmi kvalitným mäsom, vhodným na konzumáciu pri rôznych zdravotných diétach, našincov odrádza jeho vysoká cena. "Je to aj chyba dotačnej politiky," dodal J. Karniš.
V Sabinove sa porážaniu oviec a jahniat venujú celý rok. Ide totiž o jediné takého špecializované zariadenie na Slovensku.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš