NOVÉ FASÁDY SÚ BEZ POPISNÝCH ČÍSEL
Hasičom a zdravotníckym záchranárom komplikujú prácu neoznačené budovy popisnými číslami. Často je nutný ich rýchly zásah, no brzdí ich hľadanie miesta. Uniká tak drahocenný čas určený na záchranu nielen majetku, ale často aj zdravia a životov.
PREŠOV. Evidenčné čísla či názvy ulíc chýbajú najmä na zrekonštruovaných fasádach, či na zateplených bytovkách v mestách v Prešove, aj v ostatných mestách v regióne. Neraz zažili hasiči i zdravotníci krušné chvíle, keď hľadali správne miesto, kde na ich pomoc netrpezlivo čakali. Pritom zachraňovaným ide v takýchto chvíľach o sekundy.
Nedávno mali problém vo Veľkom Šariši
Nedávno takýto problém zažili hasiči vo Veľkom Šariši, keď tam horelo v jednej zo zateplených bytoviek. "Nie sú označené číslami. Tie by mali byť na viditeľnom mieste, aby sme to nemuseli dlho hľadať," posťažoval sa nám jeden zo zasahujúcich hasičov.
Podľa prednostu mestského úradu vo Veľkom Šariši (okres Prešov) Marcela Kurtyho mesto všetky budovy riadne označilo. Dokonca nástrelnými klincami, aby ich nemohli zlikvidovať vandali. V tomto prípade teda jednoznačne ide o chybu nájomníkov, či správcu bytov. "Po dokončení fasády mali tabuľky so súpisnými a popisnými číslami dať bezodkladne na pôvodné miesto," uviedol.
Mesto plánuje v tomto smere urobiť razantnú nápravu. Už počas nasledujúceho zasadnutia mestských poslancov chcú schváliť inšpektora verejného poriadku. "Ten bude robiť aj takéto kontroly a upozorňovať nás na daný problém," dodal prednosta.
Problém je aj nepostupné radenie čísel
Napriek tomu, že hasiči chodia na spoznávanie svojho hasebného obvodu a na operačnom stredisku majú podrobné mapy, pre presnú identifikáciu objektu je označenie budovy orientačným či súpisným číslom dôležité. "Aby vedeli čo najrýchlejšie prísť na miesto," uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík.
Najideálnejšie by pre nich bolo postupné radenie číslovania domov. "Výstavba pokračuje, priestoru nie je veľa, preto sa popisné čísla striedajú a niekedy nám to spôsobuje problémy. Najmä v obciach. V praxi to vyzerá tak, že v staršej zastavanej časti obce idú čísla domov jeden za druhým a zrazu za číslom 97 stojí dom s číslom 290. Je to nesúrodé a vtedy sa ťažko hľadajú budovy. Ideálne by bolo, keby šli v nadväznosti," dodal P. Kovalík.
Vyzvali správcov na viditeľné označenie budov
O spomínanom probléme vedia aj na prešovskej radnici. "Plnú zodpovednosť za umiestnenie a údržbu týchto tabulí majú správcovia," informoval hovorca prešovského mestského úradu Michal Kaliňák.
Preto ich mesto už niekoľkokrát vyzvalo, aby popisné čísla i názvy ulíc umiestnili na viditeľnom mieste. "Lebo toto nie je len o doručovaní pošty, ale aj o záchrane ľudských životov a ochrane majetku," uviedol hovorca. Dodal, že problém mesto rieši v spolupráci s civilnou ochranou a hasičmi a znova bude apelovať na správcov budov na jeho odstránenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš