zastupiteľstve 18. marca. Úprava, ktorú poslanci schválili, sa týkala finančnej krízy a z nej vyplývajúceho krátenia bežného aj kapitálového rozpočtu PSK. Svoje rozhodnutie o vetovaní uznesenia oznámil Chudík vo štvrtok na tlačovke. Odôvodnil ho konštatovaním, že uznesenie je pre samosprávny kraj nevýhodné.
PREŠOV. Predseda PSK svoje tvrdenie o nevýhodnosti prijatého uznesenia pre samosprávny kraj rozmenil na drobné.
Nechce jedným uberať a druhým nie
Chudík pripomenul, že do uznesenia o úprave rozpočtu schváleného v zastupiteľstve 18. marca sa premietol pozmeňujúci návrh poslanca Miroslava Perignátha (KDH), ktorý navrhol nekrátiť výdavky pre neštátne subjekty poskytujúce sociálne služby na rozdiel od subjektov v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.
Chudík k tomu uviedol: "V sociálnej oblasti nemôžeme jedným brať a druhým nie. Je to populistické. Zvýhodňuje to jednu skupinu obyvateľov. Rovnováha nemôže byť narušená obzvlášť v čase krízy. Takéto poslanecké návrhy narúšajú princíp spravodlivého prístupu k financovaniu zariadení s rovnakým obsahom činnosti."
Zároveň uviedol, že aj napriek tomu, že rozpočet PSK sa nebude krátiť, dokáže zabezpečiť, aby bol vyrovnaný. V nadväznosti na finančnú krízu vykal príkazný list, ktorým nariadil inštitúciám v pôsobnosti PSK urobiť opatrenia na zníženie výdavkov.
Prelomia županovo veto?
Teraz je na poslancoch, ako sa k celej záležitosti postavia. Teda, či novým hlasovaním prelomia veto predsedu samosprávneho kraja. Na opätovné schválenie vetovaného uznesenia bude potrebných 38 poslaneckých hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš