MESTO CHCE VYUŽIŤ POTENCIÁL SLANEJ VODY
Mesto Prešov ponúka viacero jedinečností, ktoré sa zároveň stávajú potenciálnymi investičnými príležitosťami. Jednou z nich je aj slaná voda - soľanka. Dokázala by prilákať investorov aj turistov. Víziu vzniku kúpeľov na Solivare, v kontakte s historickou pamiatkovou zónou banského múzea, predstavil primátor mesta Pavel Hagyari.
PREŠOV. Existuje niekoľko zaujímavých projektov, ktoré by mohli zvýrazniť špecifikum Prešova. Zatiaľ sú v štádiu vízií, či štúdií. Ide napríklad o víziu soľných kúpeľov a soľných baní. Cieľom mesta je dostať ju do realizačnej fázy. Podľa P. Hagyariho to záleží od dvoch základných faktorov: či sa podarí uskutočniť zámenu pozemkov so štátnymi lesmi a či sa nájde vhodný investor, prípadne zdroje z eurofondov. Otázna je aj podpora prešovských poslancov.
Soľanka má zloženie podobné vode z Mŕtveho mora
„Lokalita Solivar je taká výnimočná a má takú historickú hodnotu, že by bolo škoda ju nechať zanedbanú," povedal primátor Prešova. Hlavný architekt mesta Prešov Vladimír Ligus tvrdí, že v prípade využitia slanej vody ide o jedinečný potenciál, ktorým Prešov disponuje. Možnosť naplniť takýto zámer je podľa jeho slov zakotvený aj v územnom pláne mesta. V súčasnosti existuje k vízii vzniku soľných kúpeľov architektornicko-urbanistická štúdia.
„Ide v zásade o víziu revitalizácie Solivaru. Chceme, aby boli zrekonštruované staré objekty. Pod celým Solivarom je veľa soľanky, ktorá má zloženie podobné vode Mŕtveho mora. Preto je záujem, aby tu vyrástli soľné kúpele," informoval P. Hagyari. Išlo by o výnimočný projekt z hľadiska strednej Európy, ktorý by sa dal využiť nielen na rekreačné, ale aj na liečebné účely.
Historické časti ostanú zachované
Podľa slov primátora ide o prvú štúdiu, kde by mali byť staré objekty zrekonštruované. Plochy, ktoré sú teraz nevyužité, by mohli byť využité na soľné kúpele. Využitie starých objektov sa pritom nezmení, historické časti ostanú zachované. „Múzeum ostane múzeom, ale bývalé sklady soli, kde pred tridsiatimi rokmi vyhorela strecha, by sa mali zmeniť na remeselnú, koncertnú a kongresovú sálu. Taký je projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 a nie je dôvod, aby sme to menili," informoval P. Hagyari. Filozofia je vytvoriť soľné jazero, soľné kúpele a s tým súvisiace služby.
Časť pozemkov treba zameniť
„Je potrebné hľadať aj vôľu poslancov, pretože časť pozemkov majú štátne lesy. Chceme ich vymeniť za lesy, ktoré máme pri Šindliari pod Braniskom. Časť pozemkov je našich, časť štátnych lesov a časť je štátna," povedal Pavel Hagyari. Podľa jeho slov už došlo k predbežnej dohode s riaditeľom štátnych lesov. „Do zastupiteľstva pôjde návrh na výmenu pozemkov za tento areál. Súčasne pôjde národný projekt opálových baní a soľných baní, ktoré by mohli vzniknúť s pomocou štátu, či Európskej únie," doplnil primátor.
Pre Prešov sú Solivary typické
V súčasnosti je Solivar, ako národná kultúrna pamiatka v správe Technického múzea Košice. Je to komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. Prešov má dlhodobo záujem dostať objekty na Solivare pod svoju správu. Podľa primátora by mal Solivar patriť mestu, ktoré má záujem na tom, aby bol tento areál rekonštruovaný. „Aby slúžil občanom Prešova a súčasne aj turistom. Mesto by malo rásť na svojich prirodzených symboloch a symbolom Solivarov je soľ," povedal P. Hagyari. Soľné kúpele na tomto mieste podľa neho existovali už predtým, ale neboli také rozsiahle. „Je to projekt na niekoľko rokov, v prípade, že by všetko išlo optimálne, tak by soľné kúpele mohli vzniknúť v priebehu 5 - 6 rokov."
Hľadajú sa možnosti financovania
Podľa primátora záujem zo strany investorov nechýba. Finančné prostriedky by mohlo mesto získať aj z eurofondov, či od štátu. „Prvá podmienka je vyriešiť si majetkové vzťahy a pozemky. Náklady na realizáciu projektu by mohli byť v rozmedzí od 33 mil. až do 100 mil. eur (teda jednej až troch miliárd korún). Do 100 mil. eur, ak by išlo o celkovú realizáciu. Je však možné, že sa bude realizovať jednoduchšia verzia, ktorá by stála iba tretinu, teda tých 33 mil. eur. Zatiaľ boli len predbežné diskusie s veľkými developermi, všetci hľadajú spôsob financovania," informoval primátor.
Podľa neho by mohlo byť výhodou aj to, že tento projekt neodíde po desiatich rokoch, keď sa mu skončia daňové prázdniny. „Treba stavať projekty, vychádzajú z prírodného prostredia a sú vlastné tomuto mestu. Súčasne môžeme ukázať aj nové riešenie. Soľné kúpele by mohli priniesť 300 až 500 nových pracovných miest."
LENKA ČUCHTOVÁ
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš