spoluprácu oboch krajín brzdia nedoriešené problémy.
PREŠOV. Hľadať nedostatky, zintenzívniť slovensko-ukrajinskú cezhraničnú spoluprácu a odstraňovať bariéry vzájomnej spolupráce. Taký je cieľ dlhodobého projektu výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) v Prešove a Národného inštitútu strategických štúdií v Užhorode.
Ako prebieha presun právomocí
Témou prvého spoločného semináru bola európska politika susedstva, kde bola reč o tom, aké sú možnosti financovať spoločné projekty z európskych fondov. Terajší týždenný seminár bol špecificky zameraný na zdieľanie skúseností z reformy verejnej správy na Slovensku. "Ukrajina niekoľko rokov pripravuje podobnú reformu, aká bola u nás," povedal riaditeľ výskumného centra SFPA v Prešove Vladimír Benč. Do Prešova prišli zástupcovia samospráv z Asociácie miest a obcí Ukrajiny, zástupcovia oblastných administrácií zo Zakarpatska, poslanci a ďalší hostia. Slovenskí experti prednášali o slovenských skúsenostiach s fiškálnou decentralizáciou, presunom kompetencií či programovým rozpočtovaním. "Pre nich je to nóvum," podotkol V. Benč. Ústava Ukrajiny síce definuje samosprávy, aj starostovia sa volia priamo, ale reálne rozhoduje o kompetenciách i rozpočte Kyjev.
Všetky úrovne samospráv
"Mali sme tu starostu Hanisky, ktorý hovoril o tom, ako sa s presunom kompetencií vysporiadavajú malé obce. Ukrajinskí partneri mali tiež prijatie v prešovskej radnici, ako aj na Úrade Prešovského samosprávneho kraja. Teda spoznali, ako sa prenášali kompetencie na rôznych úrovniach, a mali možnosť rozprávať s ľuďmi, ktorí pri tom boli," konštatoval Vladimár Benč.
Na papieri ok, v praxi nie
Problémy slovensko-ukrajinskej spolupráce vidí najmä v štyroch oblastiach. Prvou je problém víz. "Systém, na ktorý nabehol hlavne náš konzulát v Užhorode spôsobuje, že Ukrajinci radšej žiadajú schengenské víza na iných ambasádach. Je veľa sťažností, komplikovaný systém... Ďalšia vec je, že nefunguje inšitút malého pohraničného styku, respektíve funguje viac na papieri. Problémom sú tiež stále dlhé čakacie doby na hraničných priechodoch," uviedol riaditeľ výskumného centra SFPA v Prešove. "Štvrtým nedostatkom je, že nie sú vytvorené kooperačné štruktúry, prípadne sú len formálne. Aj mesto Prešov obmedzuje spoluprácu s partnerskými mestami, s odvolaním sa na nedostatok peňazí," dodal.
MICHAL FRANK
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš