kresťanov. Začala tak jeho ďalšia rekonštrukcia.
POPRAD. Dátum nebol zvolený náhodne. Práve na včera pripadlo 67. výročie prvého transportu židov do nacistických táborov smrti z Popradu. Steiner (na snímke s knihou) citoval autentický list zaslaný z koncentračného tábora na Slovensko. "Ak už nedostanete ďalší list, bude možné, že už nie sme medzi živými." Steiner hovorí, že okrem priamych adresátov sú tieto slová z listu určené aj dnešným ľuďom.
Toho boli ľudia schopní
Rabín pripomenul, že zo Slovenska do tovární smrti počas vojny odvliekli 58 600 krajanov. Slovensko sa zaviazalo Nemecku za každého vyvezeného Žida zaplatiť 500 ríšskych mariek. Zmluva s Hitlerom ďalej zaručovala, že žiadny vysídlenec sa na Slovensko už nikdy nevráti a nikdy mu nebude navrátený majetok. "Tieto slová nepotrebujú žiadny komentár. Spolu so slovami listu sú dnes veľkým výkričníkom," povedal rabín Steiner.
Cintorín zachraňujú študenti
K obnove cintorína značnou mierou prispeli študenti popradských stredných škôl na čele s Jarom Macurákom. Ten dúfa, že obnova cintorína bude rýchlo pokračovať. "Začala obnovou vstupnej brány. Dúfam, že raz sa cintorín bude verejne prístupný. Stále je to však rizikové," povedal Macurák.
Jeho rovesníčka Alžbeta Djurdbová dodáva," Prišla som sme, lebo cítim i ako vec morálky. Žiaľ, asi ešte nie je doba, aby bol cintorín prístupný," povedala. Že žijeme také časy, potvrdzuje aj nočný pokus namaľovať na steny cintorína nacistické symboly. Odhodlanie mladých zachrániť cintorín ale tieto choré vášne šialencov v Poprade našťastie prebíja. Spomienka pokračovala položením vencov na popradskej železničnej stanici, skade pred 67 rokmi vypravili prvý vlak do koncentračných táborov.
(toti)
Autor: ODBYT DREVA VÝRAZNE POKLESOL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš