prehĺbení cezhraničnej spolupráce. Hovorilo sa i o kvalite vody. Tá sa oproti minulému desaťročiu zlepšila. Zaujímavosťou bola analýza dusičnanov vo vzorkách vody z domových studní.
POPRAD. Na svetovom dni vody sa stretli miestni vodohospodári s kolegami z Krakowa. Téma deviateho ročníka medzinárodného stretnutia bola Spoločné vody - spoločné príležitosti. Aj tá napovedá o spolupráci Slovenska so zahraničím. "Na stretnutie prišlo približne 75 ľudí. Hovorili sme aj o podzemných vodách v regióne. Tie by mohli byť otázkou cezhraničnej spolupráce. Seminár prispel k lepšej informovanosti. Spolu s Poliakmi môžeme realizovať aj spoločné projekty," povedal riaditeľ Správy PDaP SVP štátneho podniku Anton Baláž.
Kvalita vody stúpla
Na stretnutí sa rozprávali aj o kvalite vody. "Kvalita vody je vyššia. Z päťstupňovej stupnice je teraz aktuálny stupeň číslo dva až tri. Výsledky sú lepšie, než pred desiatimi rokmi," povedal Baláž. Za zlepšením kvality vody stoja opatrenia. Podniky už vypúšťajú nečistoty do okolia v menšej miere.
Najčistejšia voda
Najčistejšiu vodu v našom regióne nájdete v rieke Poprad v mieste, kde vyteká z Popradského plesa. "Tu je u nás voda najčistejšia. Vo všeobecnosti sú najčistejšie vody na hornom úseku toku. Tam je znečistenie minimálne," uviedol Baláž.
Sprievodným podujatím bola bezplatná analýza dusičnanov vo vzorkách vôd z domových studní. Vzorku vody mohol priniesť každý do Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne, či Spišskej Starej Vsi. "Správne je, ak sa nachádza 50 miligramov dusičnanov v litri vody. Dostali sme 118 vzoriek. Dvanásť bolo nevyhovujúcich. Považujeme to za dobrý výsledok. Perličkou bola vzorka z Ľubice. Tá mala 346 miligramov dusičnanov. Hranica tam bola prekročená až osemkrát," povedal Baláž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš