planetárium na Dilongovej ulici a pripravený ma bohatý program na celý rok. Jedným z nich bol aj Medzinárodný deň planetárií.
PREŠOV. Medzinárodný deň planetárií sa koná vždy v nedeľu blízko prvého jarného dňa. Riaditeľ Hvezdárne a planetária v Prešove Juraj Humeňanský uviedol, že bohatý program majú pripravený na celý rok: "Je Medzinárodný rok astronómie. Pripomíname si ním udalosť spred 400 rokov, keď začal Galileo Galilei pozorovanie prvým ďalekohľadom. Verejnosti sa formou audiovizuálnych programov, prednášok, videoprojekcií, večerného pozorovania pri ďalekohľade i výstav snažíme ponúknuť netradičné pohľady na vesmír, hviezdnu oblohu i našu Zem."
Program budú meniť počas celého roka: „Najbližšie plánujeme výstavu o svetelnom znečistení. Na Slovensku je málo miest, kde sa dá čisto pozorovať nočná obloha. Snažíme sa o zachovanie tmavej nočnej oblohy, v ktorej intenzívne nočné osvetlenia prekážajú."
Planetáriá využívajú najmä školy
„Navštevujú nás najmä deti zo škôl. Je lepšie vidieť, ako iba počuť, pomáhame školám pri výklade látky o vesmíre," dodal J. Humeňanský. „Už štvrtáci sa pýtajú, napríklad, čo sú to čierne diery, prečo všetko pohlcujú, ako dlho bude ešte svietiť Slnko, alebo prečo sú niektoré miesta na Mesiaci tmavé."
Program zaujal aj najmenších. Päťročný Martin Fecko prezradil: „Páčili sa mi najviac rakety. Chcel by som byť astronautom a išiel by som na Jupiter." Cecilke Čižmárikovej sa „najviac páčili hviezdy a planéta Saturn. Prišla som sem, lebo chcem poznať vesmír." Päťročná Nikolka Kochanová dodala: „Bola som tu už viackrát s tatkom a mamkou a najviac sa mi páčia zemegule." Kamil Zahorian (7 rokov) sa pridal: „Aj ja som tu bol viackrát, aj zo školy. Páčili sa mi rakety, ale astronautom by som nechcel byť".
* * *
--- ZAUJÍMAVOSŤ ---
n Ako stredoškolák založil J. Humeňanský Klub mladých astronómov, ktorý fungoval v Prešove vyše 40 rokov. Prešlo ním množstvo mladých, z ktorých sú dnes riaditelia hvezdární či vedci. Niektorí odišli do zahraničia. Príkladom je Prešovčan Radovan Klimčík, ktorý ukončil atómovú fyziku a dnes je profesorom na univerzite v Sorbone. Z klubu vzišiel aj Martin Gymerský, pracovník strediska NASA v Spojených štátoch amerických.
Autor: Ivana Vajdová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš