vyučovacích hodín. Rodičia sa podľa trestného zákona dopustili ohrozovania mravnej výchovy mládeže tým, že deti vydali nebezpečenstvu spustnutia.
SPIŠ/RUDŇANY. Ako informovala košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová, v prvom prípade ide iba o 7-ročných súrodencov Alexandra a Lauru. Chlapec vymeškal 439 hodín a dievča má na svojom „konte" 337 neospravedlnených vyučovacích hodín.
„Tridsaťročná Emília H. a o tri roky starší Marián H. umožnili svojim dvom deťom, napriek viacerým opatreniam školy, viesť záhaľčivý život. Obe deti vymeškali hodiny za posledné dva školské roky," uviedla košická policajná hovorkyňa.
Rekordér z Nálepkova
Ani 41-ročná Anna H. a jej 44-ročný manžel Viktor nedohliadali na dochádzku svojich detí do Základnej školy v Rudňanoch. Sedemročnú Leu a deväťročnú Lauru neposielali riadne do školy, čím deti od začiatku školského roka vymeškali 215, resp. v prípade staršej Laury 239 hodín. Tieto dva prípady záškoláctva nie sú v obci prvé. Iba desaťročný školák sa v škole neukázal počas 169 hodín, 14-ročné dievča vymeškalo za posledné dva roky spolu 371 hodín a 15-ročná školáčka 132 hodín. Do školy sa chodievať nechce ani 12-ročnej školáčke z Poráča. Za dva roky má vymeškaných a neospravedlnených 195 hodín. Ako sme už informovali, nateraz tohtoročným „rekordérom" v počte vymeškaných hodín v tomto školskom roku je 15-ročný chlapec z Nálepkova v okrese Gelnica. V škole má neospravedlnených 414 vyučovacích hodín. Vo všetkých prípadoch ide o deti zo sociálne slabších rodín.
Rodičia z dvoch rodín už sedia
O záškoláctve svoje vedia aj v Krompachoch. Ako potvrdila riaditeľka ZŠ na Ulici SNP Janka Bucová, aj v tomto školskom roku majú prvé prípady záškoláctva. „Našťastie, týchto prípadov nemáme až tak veľa. V súčasnosti ich máme asi tri s počtom vynechaných hodín do sto. V minulom školskom roku sme však mali prípad, keď rodičia za záškoláctvo svojich detí skončili vo väzení. Deti boli následne umiestnené v krízovom centre. Teraz ideme riešiť podobný prípad. Rodičia skončili vo výkone väzby a deti budú rovnako umiestnené v krízovom centre. Týka sa to dvoch rodín," upresnila riaditeľka školy.
Za „blicovanie" väzenie
Podobné skúsenosti majú aj v obci Žehra. Práve tu zaznamenali prvé prípady, keď rodičia kvôli záškoláctvu detí skončili vo väzení, keďže ich deti vynechali zákonom stanovených viac ako 70 vyučovacích hodín a tie neboli ospravedlnené. Udialo sa tak ešte na sklonku roka 2007. Trojica matiek za „blicovanie" ich školopovinných detí nastúpila na výkon väzby. „Deti v škole mám, chodia tam každý deň," tvrdila v tom čase 33-ročná Rozália, matka deviatich detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš