PRE KOMISIU BOLO DÔLEŽITÉ RODNÉ ČÍSLO
Takmer všetci Rómovia z osady v Richnave v okrese Gelnica bývajú v čiernych stavbách. Tento fakt ovplyvnil aj sobotňajšie prezidentské voľby.
RICHNAVA. Títo voliči prichádzali do volebnej miestnosti so svojím občianskym preukazom. Keďže údaj o trvalom pobyte nebol smerodajný, pre volebnú komisiu bolo na tomto doklade najdôležitejšie rodné číslo.
Čierne stavby
Monika Tulejová má 19 rokov. Svojím rodičom sa narodila ako prvé dieťa. Vtedy rodina bývala v dome u jej starých rodičov. Dom mal popisné číslo 302 a išlo o legálnu stavbu. Po jej narodení sa rodičia rozhodli postaviť si dom pár metrov od rodičovského. Do stavby sa však pustili len tak, bez stavebného povolenia bez toho, aby postupovali v zmysle zákona. V osade tak pribudla čierna stavba. Tulejovci a ich deti však na úradoch hlásili, že bývajú v dome číslo 302 a tak to majú uvedené aj vo svojich dokladoch. Podobným spôsobom vznikla takmer celá rómska osada v Richnave, až na zopár domov, všetky objekty sú čierne stavby.
Dôležité rodné číslo
Monika teda prišla voliť so svojím občianskym preukazom, ktorý je platný do 27. 5. 2015. V kolónke trvalý pobyt figuruje Richnava 302. Nie je to však pravda, Monika s rodičmi a súrodencami býva v čiernej stavbe. Volebná komisia preto brala do úvahy v tomto prípade jej rodné číslo. "Obec je povinná zo zákona disponovať stálym zoznamom voličov," uviedol predseda okrskovej volebnej komisie v Richnave Daniel Saluga. V praxi to znamenalo, rodné číslo na občianskom preukaze sa zhodovalo s rodným číslom v spomínanom zozname, Monika teda mohla voliť. Ako uviedol D. Saluga, postupovali podľa usmernenia z Ministerstva vnútra SR.
Nevolili, ale nakupovali
Ako prednedávnom uviedla pre Korzár starostka Anna Harmanová (NEKA), miestna osada je zhluk nelegálnych stavieb, postavených na lesnej pôde. Domy, postavené oficiálne sa dajú spočítať na prstoch dvoch rúk. V Richnave je celkom 2 358 obyvateľov, z toho 1 652 žije v spomínanej osade. V tejto obci mali v sobotu zapísaných 1 229 voličov. Volebnú miestnosť sme navštívili v sobotu dopoludnia, D. Saluga skonštatoval, že zrána mali slabšiu volebnú účasť. "Prví voliči prišli o siedmej hodine ráno, boli to tí, ktorí išli ku rannému vlaku," skonštatoval. Rómovia prichádzali voliť až poobede, pretože dni predtým inkasovali sociálne dávky a v sobotu doobeda nakupovali.
Voliť by išli s hudbou
Priamo v osade sme si na margo prezidentských volieb vypočuli niekoľko názorov. Starší Róm nám tvrdil, že voliť bude iba muža. "Kto to kedy videl, aby kandidovali ženy. Tie by mali byť doma pri hrncoch," kričal nám od dverí svojej chalupy. Iný, mladý obyvateľ osady, nám povedal, že jeho obľúbené číslo je 13, preto zahlasuje sa kandidáta s týmto poradovým číslom. Staršia Rómka uviedla, že z osady pôjde voliť asi málo ľudí, pretože niet z čoho vyberať. "Keby kandidoval Mečiar alebo Fico, objednali by sme si hudbu, zoradila sa celá osada a tak by sme išli voliť," vysvetlila.
ERIKA KARASOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš