prevedením. Podľa vyjadrení komisie hlavná figúra v erbe sa opisuje ako sv. Ján Evanjelista, ale znaky, ktoré sú pri ňom zobrazené, sú atribútmi sv. Barbory. Zmenou erbu sa zaoberali poslanci na svojom poslednom zasadaní.
KROMPACHY. "Heraldická komisia pripravuje 7. zväzok Heraldického registra SR, v ktorom má byť publikovaný aj erb nášho mesta v bezchybnej podobe, preto je potrebné zaujať stanovisko k úprave erbu," informovala primátorka mesta Iveta Rušinová.
Poslanci sa rozhodovali medzi dvomi možnosťami. Prvou z nich bola zmena iba opisu erbu, teda, že sv. Ján Evanjelista sa premenuje na sv. Barboru. V tomto prípade nebude nutná výtvarná úprava. Druhou možnosťou je vypustiť z erbu znaky sv. Barbory a výtvarne ho upraviť a popis ostane ako predtým.
Sv. Evanjelista nie je sv. Barbora
Nejasným erbom sa zaoberala aj komisia zložená z odborníkov, ako František Žifčák, riaditeľ levočského archívu, historik Ivan Chalupecký, nechýbal ani správca krompašskej rímskokatolíckej farnosti Štefan Kosturko, vedenie mesta a poslanec Marko Skurka. "Z komisie vzišli dva varianty a je na nás, aby sme rozhodli, či sa prikloníme k prvému alebo druhému," zdôraznila I. Rušinová.
Podľa poslanca Stanislava Barbuša, sv. Barbora je patrónkou baníctva: "Sv. Ján Evanjelista by mal skôr figurovať v našom erbe."
"Logika je jasná. Aj najstaršia zachovaná mestská pečať vyobrazuje sv. Jána Evanjelistu. Navyše aj rímskokatolícky kostol v meste je spojený s menom tohto svätca. Dívať sa na sv. Jána Evanjelistu ako na sv. Barboru je podľa mňa bizarné, napriek tomu, že tento variant by bol lacnejší. Musíme zachovať logiku, aj keď bude niečo stáť," uviedol poslanec Marko Skurka.
Rovnakého názoru bol aj zástupca primátorky Imrich Holečko a poslanec Kristián Krak. "Erb je identitou nášho mesta a mali by sme sa s ním stotožniť, pričom cena by nemala byť tou rozhodujúcou," dodal viceprimátor.
Zelená výtvarnej zmene
Podľa poslanca Igora Jendrucha, heraldická komisia ešte v roku 1991 schvaľovala mestský erb a bol v poriadku: "Vtedy sa len menilo zlaté lemovanie na erbe. Všetko bolo v poriadku. A teraz to zrazu nie je? Mám z toho pocit, že sa zmenila komisia, a tá prišla s inými pravidlami."
Poslanci v závere hlasovali o oboch možnostiach. Prvý variant súvisiaci zo zmenou opisu erbu neprešiel. Poslanci dali zelenú výtvarnej zmene erbu. Sv. Ján Evanjelista sa teda na krompašskom erbe nezmení na sv. Barboru.
--- FAKTY ---
Mestské pečatidlá
Najstarší dokument overený pečaťou Krompách pochádza z roku 1527 a vo svojom poli obsahuje postavu patróna farského kostola, sv. Jána Evanjelistu, stojaceho na podstavci, ktorý drží v pravici kalich a v ľavici knihu. Svätec je vpravo a vľavo sprevádzaný po jednom kolmom kladivku. Gotická kružba a typ písma dovoľuje posunúť vznik pečatidla, z ktorého pochádza uvedený odtlačok pečate, najneskôr do polovice 15. storočia.
Medzi rokmi 1558-80 si dali Krompachy vyhotoviť nové pečatidlo, ale aj s novým obsahom. Na erbovej pečati z roku 1580 stred vypĺňa sv. Barbora na podstavci v renesančnom štíte s jej všeobecne známymi atribútmi: mučenícka koruna na hlave, v pravici kalich s hostiou, v ľavici kniha. Vežička, jej najznámejší atribút, je umiestnená v ľavej hornej časti štítu. Dole po stranách sväticu sprevádzajú banícke kladivká, prevzaté zo staršej pečate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš