Postihne kríza aj túto oblasť? Čo chystá prešovská mykologická poradňa?
PREŠOV. Hubári už majú za sebou prvé tohtoročné úlovky. Prešovčania Ľudovít Petráš a Marián Benko už našli prvé smrčky (smrže), ale v košíku sa im objavil aj uchovec bazový a plamienky. Prvý tohoročný smrčok našli 8. marca. "Už rastú, ale ešte sú maličké, takže som ich nezbieral. Doniesol som ich len pár," povedal Ľ. Petráš. Jeden malý smrčok aj s podhubím zanechal v mykologickej poradni, kde by mal "dôjsť". Pravá sezóna na smrže by mala začať tak o dva týždne.
Smrčkov bude dosť
Aký bude tento rok pre hubárov? "Na smrčky určite výborný. Ukazujú sa," povedal Ľudovít Petráš. Od skúsených hubárov sme počuli, že ak sú smrže, budú v lete aj hríby. Podľa Petráša však táto priama úmera neplatí: "Závisí to od vývoja počasia. Nie je tam priama súvislosť. Vlani bol veľmi dobrý rok, denne som našiel hríby, posledné ešte v novembri. Ak bude dobré počasia, aj tohto roku by ich malo rásť dosť, už od mája."
Poradňa má viac poradcov
V máji by sa mala rozbehnúť aj prešovská mykologická poradňa, ktorá začne už svoju štvrtú sezónu. Odborníci na čele s krajským mykológom Jurajom Humeňanským budú znovu radiť hubárom každý pondelok. Neoficiálne funguje poradňa už teraz. "Za prínos považujeme, že sa do činnosti poradne aktívne zapájajú samotní skúsení hubári. Dokumentujú svoje vedomosti, radia ďalším a prejavujú záujem o mykologickú problematiku," poznamenal šéf mykologickej poradne Ali Korbačka. Medzi týmito aktívnymi hubármi sú Ľudovít Petráš, Marián Benko či František Onofrej.
Film o prvých jarných hubách
Mykologická poradňa v Prešove chystá aj novinku. "Prípravujeme dokumentárny film o hubách, konkrétne o prvých jarných hubách - smrčkoch. Scenár je hotový, ešte ho pripomienkujeme a akonáhle bude sezóna v plnom prúde, niekedy v apríli, vyjdeme do terénu," uviedol A. Korbačka. Film bude v spolupráci s mykologickou poradňou natáčať žilinský režisér Miroslav Bellan.
--- FAKTY ---
Pozor na ušiaky
Medzi prvé jarné huby patria obľúbené smrčky, zvané tiež smrže či smarže. Najznámejšími sú smrčok jedlý, smrčkovec český, smrčok kužeľovitý, smrčok obyčajný, smrčok černastorebrový a ďalšie. Ide o charakteristické huby, ktoré sú ťažko zameniteľné s inými.
Neskúsení hubári by si však mali dať pozor na dva príbuzné nejedlé huby, a to ušiak obyčajný a ušiak obrovský. Podľa niektorých hubárskych kníh (napr. Hrdlička, Smotlacha) je ušiak obrovský jedlý a ušiak obyčajný je jedovatý v surovom stave. Pre istotu je nutné oba druhy nechať prevrieť (aj dvakrát), aby sa vyplavila nebezpečná kyselina helvetová.
--- RECEPTY ---
Smrčky sa dajú pripraviť na viacero spôsobov. Tu je zopár receptov.
n Smrčky na smotane - Na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme očistené a nakrájané smrčky, podlejeme a necháme podusiť. Pridáme mlieko s rozhabarkovanou hladkou múkou, necháme prevrieť, dolejeme trochu smotany, osolíme a okorením podľa chuti. Podávame s kolienkami.
n Jarná hubová polievka - Narezané smrčky podusíme na masle, nalejeme vodu a varíme ako klasickú hubovú polievku.
n Plnené smrčky - Veľké hlavičky smrčkov možno naplniť. Buď mäsovou plnkou, alebo praženicou s nakrájanými smržovými stopkami. Naplnené huby dáme zapiecť do rúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš