Škola tam zriadi profesionálny umelecký ateliér.
GIRALTOVCE. Od roku 1998 má Základná umelecká škola (ZUŠ) v Giraltovciach (okres Svidník) sústavne narastajúci počet žiakov, ktorý sa v súčasnosti vyšplhal na 530 žiakov. "Tento počet je skoro trojnásobný v porovnaný zo slovenským priemerom. Priemerná zaškolenie zo školopovinných žiakov je 18 percent, my máme v regióne viac ako 50-percentné zaškolenie. To znamená, že na Giraltovce by sme mali mať približne 220 žiakov," konštatoval riaditeľ Základnej umeleckej školy Peter Zajac.
Ateliér bude mať aj vypaľovaciu pec
Škola sa teší bohatému záujmu mladých školákov. Problémom sú ale priestory, ktoré kapacitne nepostačujú. "Sídlime v kultúrnom dome a využívame na vyučovanie všetky dostupné priestory. V súčasnosti hľadáme náhradné riešenia, aby sme vytvorili triedy aj mimo budovy," prezradil P. Zajac.
V budove sídliacej v tesnej blízkosti kultúrneho domu ukončil svoju činnosť podnikateľský subjekt. Situácia tak dostala iný rozmer, keď budova patriaca mestu ostala prázdna. Ako potvrdil primátor mesta Giraltovce Ján Rubis, "rozhodli sme sa dať túto budovu do bezplatného prenájmu ZUŠ. Za pomoci mesta a ZUŠ tam chceme vybudovať priestory pre výtvarný a literárno-dramatický odbor."
Túto informáciu nám potvrdil aj riaditeľ Zajac: "V budove by sme chceli urobiť špičkový výtvarný ateliér s moderným zariadením, modelárskou miestnosťou a vypaľovacou pecou."
Škola nemá problém ani s financiami na takýto projekt. "Máme 13 stálych a 8 externých učiteľov, pri tom počte žiakov, aký máme, by sa uživilo ešte 6 učiteľov. Z toho vyplýva, že máme dosť zvyšných peňazí, ktoré použijeme na rekonštrukciu," dodal Zajac.
Záujem o orchester a ľudovú hudbu
V čom spočíva vysoká úspešnosť umeleckej školy? "U nás je najväčší záujem o hru v orchestri a ľudovú hudbu. Máme sláčikový orchester, akordeónový orchester, ľudovú hudby, spevácky zbor, divadielko, folklórny súbor, u nás deti vedia, že sa môžu realizovať," vysvetlil riaditeľ. "Snažíme sa práve v tých kolektívnych hrách dať deťom šancu. Nie každý sa môže stáť sólistom, ale každý sa môže naučiť spolupracovať v rámci orchestra. A vtedy sa uplatniť aj v zbore, kapele, kde chce."
ZUŠ je vyhľadávaním miestom nielen pre mladých umelcov, ale svoje aktivity tu má aj Fakulta hudobnej výchovy Prešovskej univerzity. Dôvodom je bezpochyby aj veľký úspech žiakov v slovenskom aj medzinárodnom meradle. Žiaci sa môžu pýšiť prvými miestami v speváckych, akordeónových, gitarových aj klavírnych hrách. Táto škola vychovala slovenských umelcov ako V. Majer, J. Komišák, zástupca koncertného majstra v Košiciach či Katarína Černá Zajacová známa z klavírneho tria Istropolis.
Peter Zajac
Riaditeľ ZUŠ v Giraltovciach.
FOTO: IVA
Autor: IVANA VAJDOVA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš