MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Medzi nimi aj muž súdený za obchod so ženami
O miesto starostu Žehry v doplňujúcich komunálnych voľbách, ktoré budú 25. apríla, sa uchádzajú štyria kandidáti. Miestna volebná komisia v utorok zaregistrovala 4 kandidátov na starostu a 28 kandidátov na poslancov. O post starostu sa uchádza aj Marián Mižigár, ktorý vyhral voľby v roku 2006. Ústavný súd ich však vyhlásil a neplatené, a tak si obyvatelia Žehry budú starostu voliť znovu.
ŽEHRA. Miestna volebná komisia zaregistrovala štyroch kandidátov na voľby starostu. Potvrdil to jej predseda Anton Ivančák. Marián Mižigár kandiduje ako nezávislý, HZDS nominovalo Miloša Pacovského, ktorý sa o miesto starostu uchádzal aj v roku 2006. Štvoricu kandidátov dopĺňa Ivan Mižigár (SDKÚ) a Ján Novák (KDH). Bývalý starosta spred volieb 2006 František Hadušovský, ktorý sa po zrušení výsledkov volieb Ústavným súdom snažil prevziať správu obce od M. Mižigára, nekandiduje.
Chaos v decembri 2006
Počas volieb v decembri 2006 volali do Žehry políciu. Policajná hliadka dohliadala na priebeh volieb priamo vo volebnej miestnosti. Pred obecným úradom, kde bola volebná miestnosť, sa v čase moratória robila agitácia v prospech budúceho víťaza volieb. Do volebnej miestnosti chodili voliči vo dvojiciach a tvrdili, že jeden z nich nevie čítať. Analfabetovi tak ďalší človek pomáhal zakrúžkovať číslo kandidáta. Pred obecným úradom bola kopa Rómov z osady, na ktorých sa niektorí voliči sťažovali, že im bránili vojsť do volebnej miestnosti. Chaos vyvrcholil tým, že predseda volebnej komisie a dvaja jej členovia odmietli podpísať zápisnicu o voľbách.
Dvaja starí súperi
Asistencia polície nie je vylúčená ani teraz. Volebná komisia sa pred aprílovými voľbami zišla v pôvodnom zložení ako v roku 2006. Jej predseda A. Ivančák tvrdí: "Urobíme všetko preto, aby voľby prebehli štandardne. Je dohodnutá aj koordinácia s políciou." V súboji o starostovské kreslo v Žehre sa v apríli stretnú dvaja súperi z roku 2006. M. Mižigár vtedy ziskom 311 hlasov vyhral, jeho protikandidát M. Pacovský získal 40 hlasov. Protikandidátom M. Mižigára bude aj I. Mižigár. Obaja rómski kandidáti sú podľa našich informácií predstaviteľmi dvoch znepriatelených rodinných klanov v žehrianskej osade. Ich krvavú potýčku spred niekoľkých rokov, pri ktorej sa sekalo mačetami a kosami, riešila polícia.
Trestaný starosta
Časté strety so zákonom má za sebou aj víťaz zrušených volieb M. Mižigár. Ako už KORZÁR informoval, je 6-krát súdne trestaný. V jeho registri trestov sú krádeže, ale aj ťažké ublíženia na zdraví. M. Mižigár v súčasnosti čelí obvineniu z ďalšieho trestného činu, a to obchodovania s ľuďmi. Okresná prokuratúra v Spišskej Novej Vsi ho obvinila na základe trestného oznámenia troch poškodených žien, ktoré mal predať do zahraničia, aby pre neho zarábali peniaze prostitúciou. "Predal ma a robila som na neho šľapku, prostitútku," potvrdila Anna Abshagen, jedna z trojice žien na nedávnom pojednávaní na súde v Spišskej Novej Vsi. Obžalovaný M. Mižigár sa pojednávania nezúčastnil, rovnako ani jeho advokát, ktorý sudcu informoval o práceneschopnosti svojho klienta. M. Mižigár sa vyjadril, že niekto má záujem poškodiť jeho povesti. Ďalšie pojednávanie v kauze obchodovania so ženami je vytýčené na 1. apríla.
Aj recidivista môže byť starostom
Slovenská legislatíva umožňuje kandidovať aj osobám s plným registrom trestov.
Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí musí spĺňať kandidát na starostu niekoľko podmienok musí mať trvalý pobyt v obci, kde kandiduje, musí mať 25 rokov a v čase podania kandidátnej listiny nesmie byť uväznený alebo zbavený spôsobilosti na právne úkony. Zákon nič nehovorí o tom, že má mať isté vzdelanie, prípadne čistý register trestov. Najmä v obciach s prevahou rómskeho obyvateľstva sa stáva, že na obecný úrad sa dostane človek bez ukončeného základného vzdelania, prípadne v minulosti súdne trestaný. Takéto prípady sa stali v Žehre, no v minulosti aj v Bystranoch. Zmeny vo volebnom zákone, ktoré by stanovili ako podmienku pre výkon samosprávnej funkcie bezúhonnosť a istý stupeň vzdelania, sa nechystajú. "Ministerstvo vnútra v tomto smere nepripravuje žiadne zmeny. Starostu obce si volia obyvatelia obce ako kandidáta z vlastných radov, je teda na zvážení voličov, komu vložia do rúk dôveru a či im neprekáža trestná minulosť, resp. súčasnosť kandidáta," uviedlo ministerstvo vnútra.
***
O rok zvolia starostu zas
n Vo voľbách v roku 2006 kandidovalo na starostu 7 záujemcov, z toho dvaja Rómovia. V tohtoročných komunálnych voľbách sa o starostovskú stoličku uchádzajú štyria kandidáti, z toho tiež dvaja Rómovia. V Žehre žije 1 957 obyvateľov, z toho je 891 oprávnených voličov. Len približne 300 ľudí žije v samotnej obci, väčšina obyvateľov býva na rómskom sídlisku.
n Volebná kampaň pred doplňujúcimi komunálnymi voľbami sa začne 8. apríla, teda 17 dní pred konaním volieb. Skončí sa 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 23. apríla, kedy sa začne volebné moratórium. Na budúci rok sa všetko zopakuje ešte raz. V riadnych komunálnych voľbách sa budú voliť starostovia a primátori všade na Slovensku.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš