prijímaní žiakov deviatych ročníkov na stredné školy. Žiaci aj školy ich budú vedieť do 16. apríla.
PREŠOV. "Na prešovských základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov bolo otestovaných 1168 deviatakov," informovala vedúca školského úradu mesta Prešov Anna Böhmerová. V pôsobnosti mesta je 13 základných škôl. Ide o školy s vyučovacím jazykom slovenským, teda žiaden zo žiakov nevykonával tretí test z maďarského alebo ukrajinského jazyka.
Problémy sa neobjavili
"Školy, ktorých zriaďovateľom je mesto Prešov, zabezpečovali testovanie v spolupráci s Národným ústavom certifikovaných meraní (NÚCEM). Pracovníci Školského úradu MsÚ v rámci svojej kontrolnej činnosti navštívili osem základných škôl a kontrolovali priebeh Testovania 9," tvrdí A. Böhmerová. Podľa jej slov neboli zaznamenané žiadne negatívne zistenia. Zásielky boli na školy doručené včas a testovanie sa uskutočnilo podľa centrálne určeného harmonogramu. "Na priebeh dohliadali aj externí administrátori, teda učitelia z iných škôl. Na niektorých školách boli kontroly z Krajského školského úradu a Štátnej školskej inšpekcie," doplnila vedúca školského úradu Böhmerová.
Priebeh Testovania 9 na základnej škole
Riaditeľ Základnej školy Kúpeľná, Marián Džačár priblížil priebeh certifikovaného merania deviatakov: "Testovanie sa realizovalo od rána, od 8.45 h. O ôsmej hodine sme otvárali zásielku, ktorú sme dostali z NÚCEM. Po prekontrolovaní jej obsahu sme postupovali podľa inštrukcií pre dozorkonajúcich učiteľov," hovorí M. Džačár. Podľa jeho slov učitelia približne o 8.30 hod. informovali žiakov o podrobnostiach písania testov. O 15 minút začali testom z matematiky, po prestávke pokračovali testom zo slovenského jazyka. Žiakom ich vyplnenie zabralo dve vyučovacie hodiny, každý z testov po 45 minút. "Po skončení testovania sme testy rozdelili podľa predmetov a zabalili. V priebehu štvrtku alebo piatku by ich mal vyzdvihnúť kuriér NÚCEM," doplnil riaditeľ Džačár.
Kontrolu zabezpečili výmenou učiteľov
Testovaniu 9 sa vyhli žiaci osemročných gymnázií a špeciálnych škôl. Tých sa overenie vedomostí netýkalo. "U nás sa zúčastnilo testovania 90 deviatakov, zo štyroch tried. Jeden žiak sa nezúčastnil z dôvodu choroby," informoval M. Džačár. Na ZŠ Československej armády sa podľa slov jej riaditeľky Ľubice Kohániovej testovania zúčastnilo 173 žiakov, čo je sedem tried. Školy museli pre žiakov zabezpečiť vhodné podmienky, aby každý mohol pracovať samostatne v lavici. "Žiakov sme preto rozdelili do 12 skupín. Potrebovali sme teda zabezpečiť 12 dozerajúcich učiteľov z iných škôl," hovorí Ľ. Kohániová. Dozor nemohli vykonávať zamestnanci školy, ktorí žiakov vyučovali testované predmety, preto si ich školy vzájomne vymieňali.
Prvú skúšku majú za sebou
Pre žiakov bol včerajšok náročným dňom. Išlo o prvú dôležitú skúšku, ďalšia ich čaká pri prijímaní na vysokú školu. Žiačky 9 b. triedy Ernstová a Semancová na ZŠ Kúpeľnej si myslia, že testovanie nebolo až také hrozné. Na väčšinu otázok vedeli odpovedať. Či správne, to sa uvidí neskôr. Pri teste z matematiky by však prijali niekoľko minút navyše.
* * *
Testovanie rozhoduje o prijatí
Nový školský zákon, ktorý vstúpil do platnosti v septembri minulého roka, priniesol zmeny aj v procese prijímania na stredné školy. Pre prijatie je dôležitý výsledok, ktorý dosiahne deviatak v Testovaní 9. Žiak, ktorý dosiahol minimálne 90 bodov z testovaného predmetu, musí byť prijatý na strednú školu bez prijímacích pohovorov. Pre deviatakov, ktorí sa z rôznych príčin testovania 11. marca nemohli zúčastniť, je stanovený náhradný termín 31. marca. Ak sa žiak nebude môcť zúčastniť testovania ani 31. marca, potom musí robiť prijímacie pohovory. Prijímacie pohovory sa týkajú všetkých škôl. Aj tých, ktoré sa spoliehali na to, že cez Testovanie 9 si naplnia stav žiakov. "Ak totiž zákonný zástupca žiaka, ktorý neuspel v testovaní, alebo sa ho z nejakej príčiny nezúčastnil, požiada školu o konanie prijímacieho pohovoru, škola mu musí vyhovieť," uviedol vedúci odboru školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Karol Lacko. Prvé kolo prijímacích pohovorov na stredné školy v rámci Prešovského kraja sa uskutoční 11. mája, druhé bude 14. mája.
(meš)
Najväčší záujem je o gymnázia
Čo sa týka školského roku 2009/2010, odbor školstva Úradu PSK uvádza, že na stredných školách v Prešovskom okrese majú voľných 11 927 miest. PSK je zriaďovateľom 88 škôl a školských zariadení. Z toho je 17 gymnázií, 55 stredných odborných škôl, 7 spojených škôl, 3 stredné odborné zdravotné školy, 2 školské hospodárstva, 2 jazykové školy, 1 školský internát a 1 škola v prírode.
Vedúci odboru školstva Úradu PSK ďalej uviedol, že tradične je u deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách, potom o obchodné a hotelové akadémie a stredné priemyselné školy, hlavne elektrotechnickú. Čo sa týka odborov, najväčší záujem je o informačné technológie, cestovný ruch a služby: "Z učebných odborov je to hostinský, kuchár - čašník, potom servírka a cukrár - pekár. Týchto je v praxi stále nedostatok," dodal. Najmenší záujem podľa Karola Lacka je u deviatakov o štúdium odevníctva, poľnohospodárstva, lesníctva a stavebníctva.
(meš)
Autor: Lenka Čuchtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš