PRIMÁTOR HOVORÍ O PORUŠENÍ ÚSTAVNÝCH PRÁV
Polícia neuznáva občianske preukazy ľudí s adresou Vysoké Tatry, Štrbské Pleso. Tatranský primátor Mokoš hovorí o hrubom porušení ústavných práv jednej rodiny. Tatranská radnica spochybňuje rovný prístup štátu. Dôvodom má byť rozdielny postup polície v Kežmarku a Poprade pri vydávaní dokladov.
POPRAD/ŠTRBSKÉ PLESO. Územný spor o Štrbské Pleso začína vstupovať do bežného života ľudí. Polícia pri žiadosti o vodičák odobrala mladej žene zo Štrbského Plesa občiansky preukaz. Hovorí, že preukaz s adresou Vysoké Tatry bol neplatný a v preukaze musí byť napísaná Štrba. Dievča si nakoniec muselo požiadať o nový doklad so štrbskou adresou.
Rodina: Je to smiešne
Rodina sa postupu čuduje. "Aj pre nález ústavného súdu sa cítime právoplatnými občanmi Vysokých Tatier. Nie Štrby. Hoci bývame v jednom dome, polovica rodiny má teraz v občianskych napísané iné bydlisko. To je smiešne," myslí si otec dievčaťa.
Podľa neho neoprávnený postup polície dcére skomplikoval bežný život. "Dcéra je teraz vo veku, kedy kvôli štúdiám potrebuje často potvrdzovať rôzne doklady. Nútená zmena adresy v občianskom jej pridala množstvo papierovačiek," dodal otec. Na žiadosť rodiny sme neuviedli mená.
Nechápu rozdiel s Kežmarkom
Tatranský primátor Ján Mokoš považuje postup polície za odopieranie základných ústavných práv. "Každý má právo slobodne si zvoliť trvalé bydlisko. Tu bolo odopreté," myslí si Mokoš.
Vysoké Tatry hovoria o diskrimináciu. "Pozrime sa do Kežmarku. Tam sú časti sídliska Juh zapísané v katastri obce Ľubica, no polícia ľudom vydáva občianske s trvalým bydliskom Kežmarok. S adresami ulíc v ľubickom katastri," hovorí prednosta Vysokých Tatier Juraj Hudáč. Štrbské Pleso je v súčasnosti zapísané v katastri Štrby.
"Južania" problémy nemali
"Časť ľudí s adresami bytov v ľubickom katastri má kežmarský trvalý pobyt," potvrdzuje prednosta Kežmarku Miroslav Perignáth. Podľa neho im polícia s preukazmi problémy nerobí a akceptuje ich. "Zákon hovorí, že trvalý pobyt je spravidla v obci, na ktorého katastrálnom území je adresa. V zákone je slovíčko spravidla, preto tomu tak nemusí byť vždy," povedal Perignáth.
Skúmajú len rozdielnosť údajov
Daniel Džobanik z krajskej polície reagoval, že polícia vo veci odobratia preukazu riešila sťažnosť. "Zamietli sme ju. Polícia postupovala podľa zákona o občianskych preukazoch. Z dôvodu zmeny názvu obce, ulice a jej číslovania bol občiansky preukaz neplatný a nemohol byť použitý na vystavenie iného dokladu," povedal Džobanik. Alena Koišová z ministerstva vnútra k postupu polície v Poprade povedala, že útvar nehodnotí správnosť zápisu adresy trvalého pobytu. "Ale rozdielnosť týchto údajov uvedených v informačnom systéme registra obyvateľov REGOB a na občianskom preukaze," spresnila.
Zatiaľ bez odpovede
Ani na ministerstve a krajskej polícii sme sa nedostali k odpovedi na druhú otázku. Postupuje polícia v totožných prípadoch odlišne alebo je medzi Štrbským Plesom a kežmarským sídliskom z tohto pohľadu rozdiel? Na útvaroch polície sme sa mimo záznam dozvedeli, že policajti zapíšu len to, čo im vyhodí počítač.
Po odpovedi, prečo register REGOB z rezortu vnútra Kežmarčanom s adresami v oficiálne cudzom katastri udeľuje kežmarské trvalé pobyty, a to isté odmieta Tatrancom na Štrbskom Plese, teraz pátrame cez inštitút slobodného prístupu k informáciám.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
Autor: Vernisáž
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš