výstava pri príležitosti 70. výročia jej založenia. Koná sa v priestoroch Univerzitnej knižnice na Prešovskej univerzite (PU).
PREŠOV. Ukrajinský konzulát v spolupráci s katedrou ukrajinistiky a Univerzitnou knižnicou (PU) pripravili výstavu pri príležitosti 70. výročia založenia iba šesť mesiacov trvajúceho štátu Karpatská Ukrajina.
Vystavuje sa prvýkrát
Výstava potrvá mesiac. Významná je najmä svojím obsahom, aký nebol prezentovaný ani na Ukrajine. Vystavované materiály pochádzajú zo Štátneho oblastného archívu v Užhorode. "Tam sa dostali cez Prahu, kde bolo vtedy centrum ukrajinskej emigrácie. Po 15. marci 1939 sa členovia vlády Karpatskej Ukrajiny spolu s prvým prezidentom Augustinom Vološinom dostali cez Rumunsko a Juhosláviu do Prahy, kam priniesli aj časť prezentovaných dokumentov," konštatoval predseda asociácie Ukrajinistov Slovenska a predseda vedeckej spoločnosti T. Ševčenka na Slovensku profesor M. Mušinka.
O historickej problematike výstavy nás informoval prodekan pre vedu a doktorandské štúdium FF PU Jozef Sipko. "Východoslovanské národy sa historicky, ale aj etymologicky delili na Velikorosov, čo boli dnešní Rusi, Malorosov, takto nazývali Ukrajincov, Bielorosov, čiže Bielorusi a Karpatorosov, o ktorých je aj dnešná výstava. Karpatoros bol špecificky etnický fenomén, charakteristický svojím jazykom, ale aj kultúrou."
Poukazuje aj na osudy ľudí
Výstava poukazuje okrem dokumentov aj na osobnosti štátu, napríklad prvého prezidenta Augustina Vološina, prvého premiéra Andreja Brodina, ale aj mapy, či zriadené polovojenské organizácie Karpatská sič. Vidieť možno aj fotografie vyhlasovania štátu Vološinom. Profesor Mušinka poukázal aj na nejeden tragický osud ľudí z tohto obdobia. "Existuje aj filmový záber z tejto udalosti, pochádzajúci od istého amerického občana Lisuka, ktorý cestoval a zaznamenával udalosti tých dní spolu so svojím synom. Ten aby získal lepší záber, vyliezol na strom, kde bol vojakmi zostrelený. Otec však jeho prácu dokončil a celý prejav zaznamenal. Zaujímavé sú aj zábery gymnazistov, ktorí sa postavili voči maďarskej armáde, keď v marci 1939 začala okupáciu územia. Pri tomto odpore ich zahynulo takmer sto."
Prvý prezident navštevoval Prešov
"Mimoriadne zaujímavé sú dokumenty, svedčiace o posledných dňoch Karpatskej Ukrajiny a úmrtí prezidenta Vološina, o ktorých som sa prvýkrát dočítal práve s týchto dokumentov. Ale aj fotografie, ktoré vidím prvýkrát," prezradil profesor Mikuláš Mušinka.
Časť výstavy je venovaná špeciálne osobnosti A. Vološina, ktorého osud bol spojený aj s mestom Prešov. Často ho totiž navštevoval. Ako dodal Mušinka, "Vološin navštevoval tento kraj najmä kvôli svojej manželke, ktorej sestra bývala na Táborisku pri Prešove. Bola to známa spisovateľka Irena Nevická."
Autor: Ivana Vajdová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš