pod názvom Fragmenty časopriestoru. Mnohorakosť umeleckých prác odráža rôznorodosť použitých výtvarných techník v maľbách, grafike, kresbe a keramike autora.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Jozef Čanda sa snažil všetko, čo v umení je, prezentovať ako ukážku zo svojich diel. "To, čom som robil so svojimi žiakmi, som si jednoducho musel vyskúšať aj ja. Takto som túto výstavu komponoval, skôr netradične," vysvetlil J. Čanda. Ako výtvarný pedagóg patrí autor do neveľkej komunity zanietencov, ktorí budovali inštitút výtvarného odboru Ľudovej školy umenia v Prešove. Na základnej umeleckej škole pôsobil najskôr ako učiteľ, neskôr ako riaditeľ.
Výstava je ukážkou výtvarných techník
Výtvarno-umelecká univerzalita Jozefa Čandu sa prejavuje aj vo výbere vystavovaných diel. Autor sa snažil, aby výstava nebola fádna, každý návštevník si podľa neho môže nájsť, čo sa mu páči. Z výtvarných techník napríklad maľbu, akvarel, temperu, olejové farby, akryl, grafiku, ilustrácie a ďalšie. "Mám tu napríklad aj keramiku, čo málokto vystavuje. S keramikou som veľa pracoval a rád pracujem, lebo je to práca plná očakávania," tvrdí autor. Glazúra dostane svoju farbu až po vypálení, takže nakoniec je prekvapením, ako bude dielo vyzerať.
Pokúša sa vždy o niečo nové
"Ťažiskom mojej tvorby bola maľba, ale robil som aj všetky ostatné výtvarné techniky," hovorí J. Čanda. Tie predvádzal aj pre učiteľov základných škôl. "Maľbu som robil najviac, aj z toho dôvodu, že je najprístupnejšia. Iné techniky si vyžadujú viac príprav. Na tejto výstave nemám ani v tej maľbe rovnaký štýl," poznamenal Jozef Čanda.
Na obrazoch dominujú motívy krajiny, starej mestskej aj dedinskej architektúry aj portréty. Majster sa jednoducho nechce opakovať a pokúša sa vždy o niečo iné, nové. Výstavu Fragmenty časopriestoru si môžu návštevníci Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši pozrieť do konca marca.
(čuch)
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš