Zhodnotenie dopadov vstupu SR do Schengenského priestoru na vzájomnú spoluprácu s Ukrajinou bolo nosnou témou medzinárodnej konferencie.
PREŠOV. S príspevkami vystúpili zástupcovia oboch krajín, výskumní pracovníci v rámci rôznych inštitúcií a nadácií, odborníci z univerzít a zástupcovia colnej správy.
Zámer medzinárodnej konferencie objasnil Vladimír Benč, riaditeľ Prešovskej kancelárie výskumného centra Spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), ktorá bola jedným z organizátorov: "Po roku a niekoľkých mesiacoch po vstupe do Schengenského priestoru by sme chceli vyhodnotiť, čo sa udialo a či sa niečo zmenilo v slovensko-ukrajinských vzťahoch. Na západ, na sever aj na juh sa hranice odstránili, bohužiaľ, jedna hranica na východe ešte ostala."
Schengen priniesol aj nevýhody
Malý pohraničný styk bol zavedený v septembri 2008, s cieľom uľahčiť prekračovanie hraníc ľuďom žijúcim v príhraničných oblastiach. Nefunguje však ideálne. Peter Zsapka (zastúpenie Európskej komisie na Slovensku) potvrdil, že sa v súvislosti so vstupom do Schengenu možno trochu pozabudlo na to, že ľuďom žijúcim na slovensko-ukrajinskej hranici prinesie Schengen viac problémov ako výhod. "Obeťou posilňovania bezpečnosti sú aj ľudia, ktorí nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko," poznamenal P. Zsapka. Negatívne administratívne a finančné aspekty vízovej politiky podľa neho znepríjemňujú život ukrajinským turistom, podnikateľom aj obyvateľom pohraničných oblastí.
Rastie záujem o udelenie víz
Podľa Štefana Rozkopála z Ministerstva zahraničných vecí SR nám Schengen priniesol viacero pozitív. "Vzájomná obchodná a kultúrna výmena rastie, počet víz dramaticky ani neklesol, ani sa nezvýšil, jediné, čo výrazne kleslo, sú jednodňové prestupy hraníc," povedal Š. Rozkopál.
Úroveň zamietnutých víz sa znižuje, čo podľa neho svedčí o tom, že sa už aj ukrajinskí občania naučili tento systém používať. "Za posledné štyri mesiace minulého roka sme mali približne 160 žiadateľov, za prvé dva mesiace tohto roku je ich už 130," tvrdí Š. Rozkopál.
Halyna Horohovská z Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny poukázala najmä na to, že slovenský konzulát prísnejšie posudzuje vydávanie víz Ukrajincom. "Maďarsko je vo vydávaní víz malého pohraničného styku liberálnejšie, čo potvrdzuje aj nižší objem zamietnutých žiadostí," povedala H. Horohovská.
Európska politika susedstva
Hovorilo sa aj o novej politike Európskej únie pod názvom "Východné partnerstvo". Podľa Vladimíra Bilčíka, výskumného pracovníka SFPA, Európska politika susedstva neponúka víziu začlenenia východných štátov do EÚ. "Krajiny by sa mali približovať k EÚ, nemajú však žiadnu perspektívu začlenenia," upozornil V. Bilčík. Vyzdvihol najmä multilaterálny rozmer, ktorý Východné partnerstvo prináša. "Znamená to možnosť riešiť problémy za jedným stolom," doplnil V. Bilčík.
(čuch)
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš