PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Počet prípadov, keď rodiny zo Starej Ľubovne dostávajú namiesto hotových peňazí lístky, narástol. Takzvaný inštitút osobitného príjemcu sa totiž nedávno dotkol aj ďalších 13 rodín z Továrenskej ulice. Ľudia z osady, ktorá v decembri vyhorela, tak fungujú v novom režime.
STARÁ ĽUBOVŇA. Prídavky na deti, či dávky v hmotnej núdzi dostávala väčšina ľudí v osade ešte donedávna v hotovosti. Keďže často ich využívali neúčelne, no najmä nie na platby pri bývaní, mesto urobilo škrt. Použilo inštitút osobitného príjemcu. Ten v súčasnosti v Starej Ľubovni využíva celkovo 66, zväčša rómskych rodín.
Osobitný príjem sa dotkol viacerých
Na peniaze od štátu sú viacerí Rómovia v meste zvyknutí. Dávky dostávali aj Jeleňovci. "Odkedy máme osobitného príjemcu, nedostávam hotovosť. Všetko je iba na lístky. Na sedemčlennú rodinu dostávam osemtisíc korún v lístkoch," posťažovala sa za rodinu matka. Jej, rovnako tak i ostatným, mesto strháva za nájom. Bývanie v prenajatých unimobunkách ich podľa podmienok stojí päť alebo desať eur mesačne. "V unimobunke nemám na podlahe novú gumu a nedali mi ani pec," podotkla nespokojne pani Jeleňová. Aj preto si myslí, že osobitný príjem by sa jej rodiny dotýkať nemal.
Vyriešili nájomné
Keďže pred požiarom žili ľudia v osade "načierno", mesto si chcelo ním ponúknuté bývanie poistiť. Rómom poskytlo unimobunky, za nájom ktorých teraz všetky rodiny platia, a to aj vďaka osobitnému príjmu. Mesto má tak problém s neplatičmi na Továrenskej vyriešený.
Nájmu sa nevyhnú
Pre poukážky za sociálne dávky chodia ľudia na mestský úrad. "Keď je termín vyplácania dávok, prichádzajú k nám a formou nákupných poukážok im postupne púšťame financie. Všetko im prekalkulujeme na štyri týždne. Popri poukážkách však môžu dostať aj hotovosť," priblížila Bibiána Kundľová z mestského úradu. Nákup v hotovosti využívajú tieto skupiny najmä v supermarketoch, či obchodoch podľa vlastného gusta.
Za lístky alkohol nekúpia
Poukážky ľudia využívajú vo vybraných potravinách. "Mesto má s nimi podpísané dohody. Za poukážky sa tam dá zakúpiť mäso, drogéria a podobne. Nesmie to byť ale alkohol," poznamenala B. Kundľová. Podľa sociálnych pracovníčok mesta sa neraz stáva, že v mnohých prípadoch poberatelia dávok nedokážu hospodáriť. Často si doprajú, ďalej je však ťažko. "Nájdu sa však aj výnimky," dodala B. Kundľová. Na nový režim si obyvatelia vraj postupne privykli. Okrem Továrenskej je "na osobitnom príjme" aj niekoľko rodín z Podsadku. Vyskytujú sa však prípady aj z ostatnej časti mesta.
Autor: mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš