majitelia bytov za vykurovanie zaplatiť podstatne menej.
KEŽMAROK/STARÁ ĽUBOVŇA. Kým na konci minulého roka vyšiel zákazníka v Kežmarku jeden gigajoule na vyše 24,5 eura, v tomto roku to bude mierne nad 21 eur. Výrazný pokles sa týka aj domácností v Starej Ľubovni. Oproti 27 eurám z konca minulého roka vyjde gigajoule v tomto roku na 22,3 eura.
Kežmarok znižuje o 16 percent
V Kežmarku zabezpečuje vykurovanie mestská spoločnosť Spravbytherm. Už dlhodobo dopravuje teplo približne 3 400 domácnostiam s asi desaťtisíc obyvateľmi. Ide tak o väčšinu obyvateľstva mesta. A práve pre túto väčšinu sa cena tepla vypočítava z variabilnej zložky. "Tú má každá firma inú, lebo každá má aj iné technologické zariadenia a tým aj iné možnosti na výrobu plynu. Pre tento rok to znamená, že domácnosti v Kežmarku zaplatia za teplo o takmer 16 percent menej, ako na konci minulého roka," vysvetlil Marián Bešenej, riaditeľ Spravbythermu.
V minulom roku zvyšovali cenu dvakrát
Podľa Mariána Bešeneja hovoriť o výraznom znížení ceny v Kežmarku možno aj napriek tomu, že v iných mestách suma za teplo poklesla ešte viac. "V minulom roku sme na rozdiel od viacerých spoločností cenu až tak výrazne nedvíhali. Napríklad v septembri sme zdvihli ceny o sedemnásť percent. V iných mestách však išli hore o 25 až 30 percent," poznamenal M. Bešenej.
V Starej Ľubovni na úrovni spred dvoch rokov
Výrazné zníženie cien za teplo zaznamenali aj v Starej Ľubovni. V minulom roku tu totiž museli ceny upraviť smerom hore až dvakrát. V posledných mesiacoch tak domácnosť zaplatila až 27 eur za gigajoule, čo znamenalo 814 korún. "Vďaka legislatívnym úpravám vyjde jeden gigajoule našich občanov na 22,3 eura, čo predstavuje 673 korún," povedal Ján Orlovský, riaditeľ Slobytermu.
Ako dodal, poklesom ceny tepla v meste sa dostala na úroveň spred dvoch rokov. Ďalším pozitívom je podľa J. Orlovského aj ustálenie platieb za bývanie. "V Starej Ľubovni neboli už päť rokov zvyšované zálohové platby za služby spojené s bývaním. To znamená za teplo, teplú vodu, výťahy, osvetlenie, či výkon správy," poznamenal riaditeľ.
Ceny sa vraj do konca roka nezmenia
Obyvatelia obidvoch okresných miest dostávajú lacnejšie teplo od svojich mestských výrobcov už od začiatku roka. Cena za platby je pevná a platí na celý rok 2009. Cena plynu tvorí v obidvoch mestách asi sedemdesiat percent celkovej ceny tepla pre domácnosti. Práve pokles ceny zemného plynu tak najvýraznejšie ovplyvnil aj platby za teplo. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určil ceny smerom nadol najmä vďaka tomuto pozitívnemu vývoju.
PETER RINDOŠ
peter.rindoskorzar.sk
Autor: Cenu ovplyvnil zemný plyn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš