väzenia.
PREŠOV/HUMENNÉ. Jeden z prvých prípadov distribúcie falošných euroviek na Slovensku odhalili policajti z Humenného a krajskí kriminalisti. Vypátrali skupinu páchateľov, ktorá od januára dávala do obehu 50-eurové bankovky. Trestné stíhanie začali voči trom mužom z Medzilaboriec a jednému z Ňagova (okres Medzilaborce) za zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Muži vo veku od 25 do 46 rokov sú stíhaní väzobne, jeden z nich je na slobode. Dávida A. na základe príkazu humenského súdu dodali do výkonu trestu odňatia slobody, Milana M. aj Milana H. posadili na základe rozhodnutia súdu do väzby. Zvláštnosťou je, že súd do väzby nevzal Vasyla Ch., toho stíhajú na slobode!
Úroveň falzifikátov bola dobrá
Muži falošnými bankovkami platili v obchodoch. Zadovážil ich Dávid A., ktorý vo svojich 25 rokoch už stihol byť 8-krát súdne trestaný. Falošnú 50-eurovku dal svojmu rovesníkovi Vasylovi Ch. a ten ňou zaplatil v pizzérii v Medzilaborciach. „Podozrivú bankovku objavil až majiteľ pri záverečnom spočítavaní tržby," informoval krajský policajný šéf František Leško. Expertízou v Národnej banke Slovenska zistili, že ide o falzifikát. „V päťdielnej stupnici jeho úroveň označili bodom tri, čo znamená podarený, dobrej kvality," vysvetlil Leško a poukázal na vysoký stupeň nebezpečenstva spomínaného trestného činu. Kde a ako nepravé bankovky vyrábali, odmietli policajti zatiaľ prezradiť. Pri domových prehliadkach u obvinených našli u Milana M. nedovolené strelivo a u Milana H. kradnuté osobné auto Škoda Fabia, ktoré pochádza z krádeže v meste Bardejov. Veci zaistili.
Na zisku sa vopred dohodli
Ňagovčan pri výsluchu policajtom vyklopil, od koho bankovku dostal. Priznal aj to, že spolu s Dávidom A. dali do obehu 20 kusov falzifikátov nominálnej hodnoty 50 eur na rôznych miestach Prešovského kraja. Policajti zistili aj to, že falošné bankovky zadovážil 32-ročný Milan M. z Medzilaboriec a posunul ich Dávidovi A. a Milanovi H. Podiel na zisku si vopred dohodli. Tí, ktorí ich dali do obehu a rozmenili za pravé, dostali províziu - 40 percent z hodnoty.
V obehu ešte koluje minimálne 16 nepravých euroviek. „Nemala by som šancu rozpoznať pravú od nepravej. V bare je tma a stroj na odhaľovanie falošných bankoviek nemám. Spolieham sa na seba," povedala nám Mária Macková z Prešova.
Obchodníci by mali investovať do čítačiek
Distributéri peňažných falzifikátov sa podľa polície zameriavajú na pohostinstvá, potraviny a malé stánky s občerstvením. Práve v nich chýbajú čítačky bankoviek, ktoré dokážu odhaliť falzifikáty. Na trhu pritom už existujú prístroje, ktoré snímajú bankovky až tromi spôsobmi. „Náš prístroj dokáže snímať infračerveným svetlom, skontroluje magnetické pole aj ochranný pásik bankovky," vysvetlil František Blaško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš