TOMÁŠ TIŠŤAN, tomas.tistankorzar.sk
Vysoké Tatry prechádzajú na krízový režim riadenia finančných tokov. Mesto netají, že zo schváleného rozpočtu sa stala už len symbolická pomôcka na kontrolu výdavkov.
VYSOKE TATRY. Ako sa budú plánované príjmy Vysokých Tatier nakoniec podobať realite, dnes presne nevie povedať absolútne nik. Expert na financie Občianskeho združenia pre Tatry Rastislav Brabec kritizuje tatranskú radnicu, že si v decembri oproti vlaňajšku schválila o 10 percent vyšší rozpočet.
Nezodpovedné?
"V decembri boli rozmery svetovej krízy už známe. Vypukla ešte v jeseni. V takejto situácii bolo nezodpovedné schváliť si o 10 percent vyšší rozpočet," myslí si Brabec. Ten mestu navrhuje okamžite konať. "Radnica by mala ihneď prejsť na krízové riadenie peňažných tokov formou 13-týždňového cash-flow. Nie nevyhnutné kapitálové výdavky by sa mali odsunúť do poslednej tretiny roka, keď sa bude vedieť, v akom stave budeme," povedal Brabec.
Slepý rozpočet
Prednosta mesta Juraj Hudáč nepokladá rozoberanie decembrového dátumu za kľúčové. "Tým, čo sa vo svete deje, sme sa neúmyselne dostali do štádia, keď sa z rozpočtu stala len symbolická pomôcka, ktorou skontrolujeme, či ten alebo oný výdavok v rozpočte máme," povedal Hudáč. Nazval zmenenú situáciu slepým rozpočtom. "Máte určené príjmy a výdavky, ale bez čísel. Plánovanie príjmov je prakticky nemožné, svetová kríza všetko mení."
Hudáč: Len to tak nenazývame
Prednosta Hudáč uviedol, že krízovým režimom cash-flow už radnica pracuje teraz, len to tak nenazýva. "Denne sledujeme stav záväzkov. Míňame len to, čo máme," vysvetlil. Podľa prednostu mesto nejde do žiadnej investičnej akcie, ktorá by nebola krytá. Kontroluje každý výdavok. "Možno to robíme viac rutinne ako systémovo, ale efekty sú tie isté," doplnil Hudáč.
Spor o formu
Jediný spor so združením tak ostáva v presnej forme krízového riadenia peňažných tokov. "Trváme na 13-týždňovom plánovaní cash-flow. Táto metóda sa v praxi ukázala ako jedna z najoptimálnejších," hovorí Brabec.
Prednosta Hudáč oponuje: "Toto platí vo svete biznisu. Vzhľadom na špecifiká samosprávy, kde napríklad pracujete s daňami, sa nám zdá náš prístup vhodnejší," povedal prednosta. Je ale pripravený sa s expertmi združenia stretnúť a riadenie financií mesta v čase krízy prediskutovať.
Garantujú sociálny servis
Mesto je v prípade zhoršovania situácie pripravené kresať výdavky. "Za žiadnych okolností ale nesiahneme na peniaze, ktorými si plníme naše povinnosti. Napríklad sociálne služby alebo údržbu komunikácii garantujeme," uisťuje prednosta Hudáč.
V prípade zlých scenárov chce mesto ušetriť na režijných nákladoch. Menej benzínu, šetrenie na nákupoch elektronickou aukciou je podľa Hudáča cesta, ktorou mesto pôjde.
* * *
SLOVNÍČEK
n Cash-flow je rozdiel medzi bežnými príjmami a výdavkami mesta alebo inej organizácie za určité časové obdobie. Cash znamená po anglicky hotovosť a flow tok. Cashflow ovplyvňuje stav peňazí v hotovosti a tým schopnosť mesta v danej chvíli platiť za benzín, platy, odvoz smetí, investičné akcie a inú prevádzku. Cash-flow je aj oficiálnou súčasťou slovenských zákonov o účtovníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš