ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovukorzar.sk
V Levoči sa poslanci s primátorom Miroslavom Vilkovským (Smer, HZDS, SNS, SF, Nádej) nevedia dohodnúť, ako často by sa mali konať mestské zastupiteľstvá. Hlavne opoziční pravičiari trvajú na tom, aby sa stretávali raz mesačne. Primátor oponuje, že vhodnejším riešením je raz za dva mesiace.
LEVOČA. Vlani sa levočskí poslanci a vedenie mesta stretávali raz mesačne. Mestské zastupiteľstvo sa začínalo o 14. hodine a neraz trvalo do neskorých večerných hodín. Podľa zákona o obecnom zriadení mestské zastupiteľstvo zvoláva primátor. V tomto roku M. Vilkovský navrhol nový model, a to rokovanie raz za dva mesiace. Poslanci však hlasovaním rozhodli ináč, toto uznesenie však primátor vetoval.
Nebráni sa diskusii
„V mestách v okolí Levoče sa konajú mestské zastupiteľstvá raz za dva mesiace a tiež sú tam rôzne problémy, o ktorých treba rokovať, tak ako u nás," dôvodil M. Vilkovský. Ako uviedol pre Korzár, je možné, že v Levoči budú poslanci rokovať už od rána, ako napríklad v susednej Spišskej Novej Vsi. „Nebránim sa však diskusii s poslancami o tom, ako často by sa mali konať mestské zastupiteľstvá," dodal levočský primátor.
Nie je nadriadený poslancom
„Dal si hlasovať, chcel si poznať našu vôľu. Mal by si nás preto rešpektovať. Na základe tvojej výzvy sme totiž vyjadrili svoj názor," povedal Miroslav Čurilla (SDKÚ).
Jeho poslanecký kolega Peter Jeseňák (OKS) uviedol, že nechcú ísť cestou robiť si vzájomne prieky, preto sa v každom prípade chcú dohodnúť.
O čosi tvrdšiu rétoriku zvolil Vladimír Schwarzbacher (KDH). „Mestské zastupiteľstvo sa musí zísť, ak jedna tretina poslancov dá písomný podnet. Alebo sa môže stať, že tri pätiny poslancov odídu z rokovacej miestnosti a neodhlasujú primátorovi program," povedal. Na našu otázku, či nejde z jeho strany o vydieranie, odpovedal: „Nie, chceme sa dohodnúť. Primátor sa však správa, ako keby bol nadriadený poslancom, nie to však tak."
To, ako často sa budú konať v Levoči mestské zastupiteľstvá, zatiaľ nie je jasné. Obe strany budú o tejto téme rokovať.
* * *
Čo hovoria na problém
n Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí (ZMOS): Zákon je tak formulovaný, že obe strany sú v práve. Táto a mnohé iné situácie z praxe mi budú podnetom pri veľkej novelizácii zákona o obecnom zriadení. V novej úprave budú presne stanovené pravidlá, pretože iba tie môžu zaručiť poriadok," povedal M. Sýkora, ktorý bol v roku 1990 pri tvorení zákona o obecnom zriadení členom pracovnej skupiny. Ako starosta Štrby však tvrdí, že vhodným modelom je mestské zastupiteľstvo, ktoré sa koná raz za dva mesiace. „Treba si vážiť čas a zbytočne nerokovať dlho. Niekedy sa to zvrtne do takej situácie, že neskoro večer sa rokuje o tom, prečo na tej a tej ulici v noci šteká pes," aj o takýchto paradoxných situáciách hovorí M. Sýkora.
n Ivan Rončák, Transparency International Slovensko (TIS): „Zákon presne hovorí, že mestské a obecné zastupiteľstvá sa majú konať minimálne raz za dva mesiace. Zákon určil hranicu, pod ktorú sa nedá podliezť. Ak je to potrebné, poslanci by sa mali stretávať častejšie. Mal by platiť model, že na zastupiteľstve by malo byť dostatok agendy, o ktorej treba rokovať, na druhej strane by nemala vzniknúť situácia typu - nebudeme o tom rokovať, pretože už je neskoro večer. Tieto dva body by sa mali niekde stretnúť a od toho by potom malo závisieť, ako často budú poslanci rokovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš