LEKÁRI MUSIA SUPLOVAŤ SOCIÁLNYCH PRACOVNÍKOV
Januárové tuhé mrazy znamenali koniec pražského príbehu Popradčana Jozefa. Z ohrozenia života bezdomovca dostali popradskí lekári. Zákrokmi však práca pre lekárov špecialistov nekončí. Aby Jozef s amputovanými nohami neskončil znova na ulici, musia teraz suplovať sociálnych pracovníkov.
POPRAD. Popradčan Jozef K., ako mnohí iní, pred pár rokmi odišiel za prácou od Prahy. Šťastie tam nenašiel. Po niekoľkých pracovných skúsenostiach skončil na ulici. "Zamestnávatelia ma skôr vždy okašlali, tak som nakoniec skončil na ulici," hovorí. Tak sa začal jeho dvaapolročný bezdomovecký príbeh.
Omrzliny
"Podobných nás bolo viac. Slováci, Česi, no i Poliaci či Litovci. Živil som sa zberom farebných kovov. Prežiť sa dalo. Vyhrabať sa z toho všetkého sa mi ale nepodarilo," pokračuje Popradčan. Jeho pražskú púť prerušili tuhé mrazy na konci januára. "Išli sme noc stráviť do jednej opustenej chaty. Kúrenie tam nebolo. Začali problémy. Veľké bolesti nôh sa už nedali vydržať," povedal Jozef.
Dôležité protézy
Prvotné ošetrenia vykonali v pražskej nemocnice. Po zistení, že Jozef si neplatil žiadne zdravotné poistenie ho presunuli kvôli pôvodnému bydlisku do popradskej nemocnice. "Pacientovi sme poskytli kompletnú zdravotnú starostlivosť, ktorú jeho stav vyžadoval," hovorí primár oddelenia traumatológie Martin Lajoš. Postupná amputácia oboch nôh bola nevyhnutná. "Dôležitá bola záchrana kolien, aby pacient po liečbe mohol používať protézy," doplnil Lajoš.
Chce operovať
Napriek tomu, že Jozefov stav si už niekoľko dní nevyžaduje hospitalizáciu na špecializovanom oddelení, ostáva na lôžku. "Od 4. februára hľadáme pre pacienta vhodné umiestnenie, no až včera sme dostali prvé prísľuby," povedal primár Lajoš. Toho situácia mrzí. "Sme špecializované pracovisko. Pacient už patrí do iných zariadení. Hrozí, že v prípade krízových udalostí nebudeme mať kapacity pre pacientov, ktorí našu pomoc budú potrebovať," povedal Lajoš. Ten už sám od pondelka obvoláva rôzne sociálne inštitúcie. "Som chirurg. Chcem operovať, nie venovať sa vybavovaniu telefonátov s úradmi. Žiaľ, systém je nastavený tak, že aj to je potrebné."
Na celom Slovensku
Kritickú situáciu potvrdzuje riaditeľ popradskej nemocnice Jozef Tekáč. "Tento problém ťaží každú nemocnicu. Kapacity zariadení pre dlhodobo chorých sú obmedzené v celom štáte. Dobrú spoluprácu máme s oddelením dlhodobo chorých kežmarskej nemocnice. Aj tam majú však takmer stále plné stavy," povedal Tekáč.
Jozef pravdepodobne skončí v sociálnom zariadení v Stropkove alebo Inštitúte Krista veľkňaza v Žakovciach. Kvôli svojej sedemnásťročnej dcére, ktorá žije v Poprade by radšej uprednostnil druhú možnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš