PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.skRemeslo vymiera. Nájsť stolára či murára medzi mladými je v súčasnosti skôr výnimkou, ako bežným javom. Žiaci sa
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Remeslo vymiera. Nájsť stolára či murára medzi mladými je v súčasnosti skôr výnimkou, ako bežným javom. Žiaci sa do škôl so zameraním na ručné práce nehrnú, občasnou výnimkou sú umelecké školy. Pedagógovia upozorňujú na fakt, že v budúcnosti príde trh práce o odborníkov. Môže sa tak stať, že napríklad schodište v dome vám nebude mať kto urobiť. A ak áno, bude to poriadne drahý špás.
STARÁ ĽUBOVŇA. Stolár Pavol patrí k nastupujúcej generácii. Z partie kamarátov bol jedným z mála, ktorý si vybral remeslo. "Chcel som sa stať stolárom odmalička. Je to zaujímavá práca a pri šikovnosti sa ňou bude dať dobre uživiť," hovorí 25-ročný mladík.
Práca stolára je podľa Pavla ako každá iná. "Všetci mladí chcú iba študovať a mať vysoké školy. Chcú sa nahodiť do oblekov a robiť za počítačom. Pritom nikto nemyslí na to, že nebude mať kto vyrábať. Robiť manuálne vôbec nie je hanbou. Taký človek je často užitočnejší, ako nejaký študovaný právnik," myslí si mladý stolár.
Podľa neho sa môže stať to, že v budúcnosti ľudia s remeslom vymiznú. "Aspoň si budem môcť zapýtať viac," naznačuje s dávkou dôvtipu.
Manuálna práca sa dnes nenosí
Ochladenie záujmu o kováčstvo predčasom pocítili aj na jednej z popradských škôl. "Rodičia nemali záujem na tento odbor umiestňovať svoje deti, tak sme ho pred piatimi rokmi zrušili," opisuje realitu riaditeľka Beáta Bodišová.
Umŕtvenie remesiel pociťujú aj na učilišti v Podolínci. Podľa riaditeľa Jozefa Goča si mladí odvykli od ťažšej práce. "Pritom po vyučení sa remeslu nikdy nebol problém s ďalším uplatnením v praxi," poznamenáva riaditeľ.
Jeho kolega Vladimír Buvalič zo staroľubovnianskeho učilišťa dospel k poznaniu, že manuálna sa práca sa dnes jednoducho "nenosí". "Všetci vytvárajú na mladých tlak, aby išli na gymnáziá a obchodné akadémie. Pritom tam neraz odchádzajú s trojkami, štvorkami, aj keď sú manuálne zruční," naznačuje V. Buvalič. Hoci aj na tejto škole ponúkajú odbor stolár, momentálne ho neprevádzkujú. Žiaci sa naň jednoducho nehlásia.
Deviatakov má zorientovať film s Adelou a Sajfom
Vstúpiť do celej problematiky by mala podľa V. Buvaliča vláda. "Treba celý systém oživiť." A práve načrtnutý problém by mal rozhýbať aj projekt z ústredia práce. Ten bude určený aj deviatakom základných škôl. Na DVD nosičoch, ktoré im ústredie rozdá, by mali získať informácie z viacerých pracovných oblastí. Okrem iného by sa mali dozvedieť viac o remeslách, ktoré sú na dokumente vykreslené pútavou formou. K remeslu by ich mal pritiahnuť aj fakt, keď uvidia napríklad stolára pracujúceho s modernou technológiou a navyše v čistých montérkach.
"Projekt by mal pomôcť mladým ľuďom pri voľbe povolania," naznačuje Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Film o profesiách má slúžiť aj ako pomôcka pri hľadaní vhodnej rekvalifikácie. Zaujímavosťou je, že budúce povolania približuje vo filme populárna dvojica Adela Banášová a Sajfa.
* * *
Čo hovorí odborník
n Sociológ Bohumil Búzik zo Slovenskej akadémie vied potvrdzuje, že manuálna práca stratila u mladých ľudí na význame. "Pritom ide o kvalifikovanú prácu, ktorú nemôže vykonávať hocikto. Nedokážu to ani niektorí ľudia s vysokým vzdelaním," hovorí odborník. Podľa neho sa súčasný postoj k remeslám formoval v období 90. rokov. "Vtedy sa odporúčalo urobiť si kvalitnú strednú školu, aby sa tak dalo zachrániť pred nezamestnanosťou," objasňuje sociológ. Podľa neho spoločnosť kvalifikovaných manuálnych pracovníkov nevyhnutne potrebuje. "Vo Francúzsku či Nemecku sú remeslá vysoko uznávané. Aj u nás v čase komunizmu teória vyzdvihovala robotníkov. Potom sa to obrátilo. Teraz sa spamätávame, lebo spoločnosť tých ľudí potrebuje," naznačuje sociológ B. Búzik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš