niekoľkokrát denne. Obyvatelia Rudnian sa sťažujú na prašnosť aj na to, že nevedia presne, čo za odpad sa vyváža nad ich obec. Obávajú sa aj možného znečistenia spodných vôd. Obvodný úrad životného prostredia uisťuje, že ich obavy sú neopodstatnené a životné prostredie nie je ohrozené.
RUDŇANY/PORÁČ. Vladimír Bodziony býva v Rudňanoch priamo pri hlavnej ceste. Vraví, že keď v jeden deň poutierajú parapetné dosky na dome, na druhý deň sú opäť zaprášené. Spočiatku vraj autá prevážajúce sivý popolček boli pozakrývané plachtou a neprášilo sa až tak ako dnes. Obyvatelia Rudnian ani nevedia, čo sa to vlastne vozí na autách prechádzajúcich cez ich dedinu. Niektorí vravia, že je to popol z teplárne, iní hovoria o odpade z elektrárne vo Vojanoch. Ako sme zistili, pravda je inde.
Autá jazdia aj cez víkendy
"Už vyše roka tu vozia výpalky z nejakej elektrárne, niekam do závalového pásma v katastri obce Poráč. Prechádzajú cez našu obec. Je to celý týždeň aj v sobotu, nedeľu od rána do večera. Keď zafúka vietor, popolček sa rozprašuje a máme to na oknách, na parapetných doskách, na snehu. Nie som s tým spokojný. Ani neviem, ako je to so životným prostredím, či tieto popolčeky sa po čase nedostanú do spodných vôd a ako to vlastne v budúcnosti bude. Myslím, že to zaujíma aj ostatných občanov našej obce, nielen tých, ktorí bývajú pri hlavnej ceste," vraví V. Bodziony. Na obecnom úrade sa zaujímal o vývoz popolčeka a dozvedel sa, že obec za tonu dostáva 0,07 €, čiže 2 koruny. Mesačne to vyjde podľa množstva na 330 až 530 € (10- až 16-tisíc Sk).
Rudňany dali súhlas na prepravu
Aj ďalší obyvateľ Rudnian bývajúci priamo pri hlavnej ceste si všimol častý pohyb nákladných áut s popolčekom. "Do dňa sa autá sedemkrát otočia hore-dole, vozili celé Vianoce, aj na Viliju dopoludnia, aj tento víkend. Nie som s tým spokojný, ale viem, že tak Rudňany aj Poráč z toho berú províziu, tak sú ticho," vraví muž, ktorý si nepraje zverejniť svoje meno.
Rudniansky starosta Miroslav Blišťan (nezávislý) potvrdil, že obec povolila prepravu odpadu
cez dedinu. "Dali sme len súhlas na prepravu. Na náš kataster nedovolím sypať. Keď prídu dažde, voda by všetko spláchla do dediny!" obáva sa starosta.
Nejde o "čiernotu"
Starosta Poráča Peter Volčko (Smer, HZDS, SNS) zdôrazňuje, že nejde o žiadnu "čiernotu". "Všetko je podložené certifikátmi, so súhlasom obvodného úradu životného prostredia a hygieny. Ide o rekultiváciu závalového pásma. Je to obrovské prepadlisko, ktoré je stále činné. Dedičstvo po dlhoročnej banskej činnosti je potrebné riešiť. Toto územie bolo posúdené ako vhodné na uloženie tohto odpadu. Myslím, že toto je vhodnejšie riešenie, ako keby mal štát hľadať iný spôsob, vyťažiť horu, aby sa mohlo rekultivovať závalové pásmo," vysvetľuje P. Volčko.
Uznáva, že niektorým obyvateľom môže prašnosť a zvýšený pohyb áut prekážať. "Popolček sa vyváža zmáčaný. Problém je, keď príde teplé, suchšie obdobie a práši sa. Skládka sa rekultivuje, na popolček sa nanáša vrstva zeminy, a to by malo pomôcť," dodáva starosta Poráča.
Všetko je povolené
Jela Bodnárová, prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Spišskej Novej Vsi upresnila, že prevážaným materiálom je pecná troska zo závodu v Prakovciach. K Poráču ju vyvážajú na základe platných povolení v rámci sanácie závalového pásma. "Povolenie bolo vydané pre obec Poráč firme Sabar, ktorá dostala súhlas na manipuláciu s inertným odpadom za prísnych podmienok," uviedla prednostka. Obavy obyvateľov zo znečistenia spodných vôd nie sú podľa jej slov opodstatnené. "Je to inertný materiál a priesaky nehrozia," uistila.
V rámci podmienok povolenia je na skládke zabudovaný pozorovací systém na kontrolu podzemných vôd. Koľko ton popolčeka z Prakoviec sa ešte vyvezie za Rudňany, nie je jasné. Poráčsky starosta vraví, že po vyťažení rudy sú v katastri obce obrovské závaly. "Rekultivácia potrvá dlho. Po banskej činnosti ostal obrovský kráter, ktorý je nebezpečný, už tam boli aj úrazy, dokonca jeden smrteľný. Treba to zasypať," uzatvára P. Volčko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš