najvýznamnejších astronomických podujatí na Slovensku.
ROZTOKY. Toto podujatie dáva priestor na prezentáciu z viacerých oblastí astronómie. Prezentujú sa astronómovia na rôznych úrovniach od amatérskych pozorovateľov až po výskumníkov z vedeckých inštitúcií.
"Seminára sa zúčastnilo 45 pozorovateľov a odborných pracovníkov slovenských hvezdární, ako aj hostí z Poľska. Obsahom bola prezentácia výsledkov v oblasti výskumu premenných hviezd, Slnka a medziplanetárnej hmoty, ako aj diskusie v oblastiach pozorovacej techniky a spracovania dát," informoval predseda organizačného výboru ZIRO 2009 a odborný pracovník vo Hvezdárni Roztoky Daniel Baluďanský. Súčasťou seminára boli aj odborné pozorovania premenných hviezd a zákrytov hviezd planétkami.
Medzinárodná účasť
Tohto roku sa semináru zúčastnili aj poľskí účastníci z univerzity v Krakowe, observatória v Nepolomicach a amatérski astronómovia z Krosna. "Na Slovensku existuje široká sieť astronomických zariadení, ktoré dosahujú pekné výsledky v oblasti popularizácie astronómie a vzdelávania," zdôraznil D. Baluďanský.
Vymieňajú si skúsenosti
Hvezdáreň v Roztokách sa nenachádza blízko veľkého sídla, ktoré by osvetľovalo oblohu. Má tak vynikajúce podmienky pre odborné pozorovania, ktoré boli tiež súčasťou poduajtia.
"Pozorovatelia si vymieňajú skúsenosti, hodnotia výsledky práce. Tento rok máme medzinárodný rok astronómie, takže sa snažíme prezentovať prácu astronómov pre širokú verejnosť," uviedol odborný pracovník v Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Ivan Dorotovič.
Nie každú noc sa dá pozorovať
Hlavným problémom každého astronóma, hlavne pozorovateľa, je to, že nie každú noc možné vykonávať pozorovania nielen na Slovensku ale aj v okolitých krajinách. "Podmienky nie sú také ideálne ako na miestach, kde sa stavajú veľké svetové observatória, napríklad Havajské ostrovy alebo Čile," informoval Baluďanský.
Účastníkom sa na seminári páčilo. "Som aktívny astronóm. Pozorujem v Košiciach v Detskom domove s hvezdárňou na Štrbskej ulici. Astronómiou sa zaoberám už desiaty rok, takže mám za sebou niekoľko pozorovaní," povedal nám pozorovateľ z Prešova Jozef Verbovský.
Potrebujú špeciálne ďalekohľady
Na pozorovanie je potrebná špeciálna technika. "Technika na vysokej úrovni však nie je nevyhnutná. Stačí, aby to boli špeciálne ďalekohľady," priblížil D. Baluďanský. "Amatérski astronómovia síce majú menšie ďalekohľady, na rozdiel od profesionálnych pracovísk ich však môžu využívať na svoje pozorovania kedykoľvek. Vo veľkých observatóriach sa síce nachádza špičková technika, tá je však pozorovateľom k dispozícii iba vo vyhradenom pozorovacom čase."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš