ruda. Obec Hranovnica mala dokonca kedysi štatút banského mestečka.
POPRAD. Po stopách baníkov pod Tatrami sa vydala trojica bádateľov z Popradu. Reč je o Daniele Mlynarčíkovej, Petrovi Rothovi a Adriánovi Harničárovi. "Na výstave môžu miestni vidieť náleziská banských diel v teréne, staré banské svietidlá, fárací a slávnostný banský odev, meračské prístroje, vzorky rudy z baní, či hotové výrobky zo železnej rudy," priblížil archeológ Podtatranského múzea Peter Roth.
Prečo vidieť výstavu
Dajme si ruku na srdce. Kto z nás vedel o ťažbe železnej, či medenej rudy v tatranskom regióne? "Ľudia nepoznajú históriu banskej činnosti pod Tatrami. Napríklad Hranovnica mala kedysi štatút banského mestečka," uviedol Roth.
Účastník výstavy odchádzal s nadšením. "V Poprade som bol pracovne. Nemohol som si to nechať ujsť. Takéto exponáty nie je možné vidieť všade," zhodnotil Nitrančan.
Skúmali jamy
Archeológovia čerpali dlhé roky z historickej tlače, geologických a banských archívov. Pomohli im aj zdroje od miestnych obyvateľov. Tí mali informácie od predkov. "Keď sme sa o nejakej jame dozvedeli, šli sme na prieskum do terénu. Odhadovali sme, či ide o pozostatok banskej oblasti, následok 2. svetovej vojny, alebo vývrat stromu," povedala spoluautorka výstavy Daniela Mlynarčíková.
Na geologickom prieskume starých banských diel pracovali od roku 1995. Teraz si môžete pozrieť veľký kus ich práce každý deň v Podtatranskom múzeu ešte do 22. marca.
(mel)
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš