o výnimke, ktorá by to umožnila. Neudelili ju. Nájomníkom a ich rodinám to komplikuje život.
PREŠOV. Obyvatelia bytov na Majakovského a Sabinovskej ulici sa nemôžu prihlásiť na trvalý pobyt. Vyplýva to z ustanovení všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov o prideľovaní nájomných bytov. Možnosť udelenia výnimky mestské zastupiteľstvo nepodporilo.
Žiadosť o výnimku jej zamietli
Obyvateľka nájomného bytu na Sabinovskej ulici Ľudmila Makranská sa so žiadosťou o udelenie výnimky obrátila priamo na primátora mesta Pavla Hagyariho. Ten nechal o žiadosti rozhodovať poslancov, ktorí ju zamietli.
Ľ. Makranská sa prihlásila na trvalý pobyt u svojej známej v Prešove, čím splnila podmienku, aby mohla požiadať o pridelenia nájomného bytu. Po jeho pridelení sa z trvalého pobytu u známej chce odhlásiť. Prihlásiť si ho do nájomnému bytu, ktorý obýva, však nemôže. Znemožňuje to ustanovenie spomínaného VZN.
Nájomníci by trvalý pobyt uvítali
Ďalšia obyvateľka nájomného bytu Jana Bernátová tvrdí, že by trvalý pobyt, podobne ako ostatní nájomníci, uvítala. Trvalý pobyt má teraz u svojich rodičov, jej manžel sa musel po odsťahovaní svokrovcov taktiež prihlásiť k jej rodičom. Ak však majú nájomníci nahlásený trvalý pobyt u príbuzných alebo známych, môže im to spôsobovať nepríjemnosti. Vyšší počet členov domácnosti totiž ovplyvňuje napríklad výšku cien energií a vody po rozpočítaní na osoby.
Podľa J. Bernátovej majú nájomníci bytov aspoň potvrdenia o prechodnom pobyte, ktorými sa môžu preukázať napríklad pri vyzdvihovaní zásielok na pošte. Chcela by si však urobiť zmeny v občianskom preukaze kvôli titulom, ale ešte čaká, ako sa táto situácia vyrieši. "Bolo by zbytočné si o mesiac občiansky opäť meniť kvôli trvalému pobytu," dodala nájomníčka.
Problém má vyriešiť zmena nariadenia
Hlavným dôvodom zamietnutia žiadosti o výnimku zo zákazu prihlásenia sa na trvalý pobyt poslancami je prebiehajúca príprava nového VZN o prideľovaní bytov. Tým by sa malo problémové ustanovenie nahradiť alebo zmeniť.
"Keďže sa pripravuje novela, prijímanie takýchto výnimiek nie je potrebné. Nech sa pripraví solídne VZN, prijímanie výnimiek zastupiteľstvom otvára akurát výnimkový precedens," povedal poslanec Stanislav Kahanec (KDH).
Stanislav Goban (KDH) ho doplnil, že požiadavku obyvateľov na trvalý pobyt chápe, ale obáva sa toho, či v prípade ukončenia nájomnej zmluvy nebude mesto musieť zabezpečiť náhradné ubytovanie.
"Prihlásenie na trvalý pobyt má evidenčný charakter a nezakladá žiadne práva a záväzky, čo sa týka obývaného bytu," oponovala viceprimátorka Katarína Ďurčanská (ex-KDH). Otázka trvalého pobytu by mala byť riešená v novom nariadení.
Autor: Lenka Čuchtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš