KOMUNIKÁCIA ZLYHALA, NA ŤAHU JE POLÍCIA
Boj o starostovskú stoličku v Žehre za asistencie ochrankárov a polície bude mať policajnú dohru. K hádkam na úrade, napätiu v obci, zablokovaniu obecných účtov, nevyplácaniu miezd zamestnancom obce, nesplácaniu úverov a celkovému ochromeniu života v obci by nemuselo dôjsť, keby zákon jasne určil, čo sa má diať po zrušení výsledkov komunálnych volieb. Ministerstvo vnútra aj Združenie miest a obcí Slovenska tvrdia, že treba novelizovať zákon o obecnom zriadení, aby sa podobné prípady viac nevyskytovali.
ŽEHRA. Ani tri mesiace po právoplatnom náleze Ústavného súdu o zrušení volieb v Žehre sa vo vedení obecného úradu nič nezmenilo. Podľa ministerstva vnútra by sa na Obecný úrad v Žehre mal vrátiť pôvodný starosta z predošlého volebného obdobia 2002-2006.
Toto stanovisko ministerstva však Marián Mižigár, starosta zvolený v zrušených voľbách v roku 2006, nerešpektuje a odmieta z úradu odísť.
Pôvodný starosta František Hadušovský vraví, že každý z kompetentných od toho odťahuje ruky preč. "Každý zaujal pozíciu mŕtveho chrobáka," hovorí.
Po udalostiach z minulého týždňa, pri ktorých zasahovala polícia a padali trestné oznámenia, by sa to malo zmeniť. Otázkou je, či sa to udeje do 25. apríla, na kedy sú vyhlásené nové voľby v obci.
Verdikt súdu po dvoch rokoch
Viacerí starostovia spišských obcí sa zhodli, že to, čo sa deje v Žehre, je hanbou samosprávy.
Zuzana Nebusová, predsedníčka Združenia miest a obcí Spiša, má vo veci jasno: "Starosta, ktorý nebol právoplatne zvolený, by mal z úradu automaticky odísť. Pokiaľ je Ústavným súdom potvrdené, že voľby sú neplatné, mal by pán Mižigár odstúpiť. Zákon platí rovnako pre všetkých."
Dodáva, že problémom je podľa nej aj to, že Ústavný súd zrušil voľby po dvoch rokoch od ich konania. "Ústavný súd rozhodoval dlho, a tým pádom vznikla problémová situácia," domnieva sa predsedníčka regionálneho zduženia spišských miest a obcí.
Pripomeňme, že o sťažnosti na priebeh komunálnych volieb v Žehre konaných v decembri 2006 rozhodol Ústavný súd SR v septembri 2008. Nález nadobudol právoplatnosť 24. novembra 2008. Hovorca súdu Jozef Skybjak povedal, že ďalší postup má upraviť ministerstvo vnútra.
Na rade je polícia
Ministerstvo vnútra vydalo k situácii v Žehre svoj právny výklad. "Vyhlásením Ústavného súdu SR, že voľby starostu obce sú neplatné, je neplatný aj výsledok volieb, t. j. v roku 2006 nebol zvolený 'nový' starosta obce. Keďže starosta nebol zvolený, nemá mandát, a teda nemôže vykonávať funkciu starostu," uvádza sa v stanovisku.
Ministerstvo vnútra zároveň priznáva, že "v našom právnom poriadku chýba priama úprava postupu v prípadoch vyhlásenia neplatnosti volieb". Hovorca ministerstva Erik Tomáš pre Korzár vylúčil, že by po búrlivých udalostiach v Žehre nejako zasiahli. "Z médií sme zachytili, že bolo podané trestné oznámenie. V zmysle trestného oznámenia bude konať polícia," povedal E. Tomáš.
ZMOS iniciuje novelu zákona
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) o problémoch pri zrušení výsledkov volieb a následnom dianí vie. "Situáciu monitorujeme, takých obcí je viac. ZMOS iniciuje novelu zákona o obecnom zriadení, aby takéto situácie nevznikali," uviedla hovorkyňa ZMOS Helena Poláková.
Podobne uvažuje aj ministerstvo vnútra. "Na Slovensku dochádza k prípadom, keď sa starostovia, zvolenie ktorých Ústavný súd SR vyhlásil za neplatné, odmietajú vzdať svojej funkcie. Túto situáciu bude potrebné riešiť novelizáciou noriem upravujúcich problematiku samosprávy," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru ministerstva.
MONIKA TOPERCEROVÁ
monika.toporcerovákorzar.sk
--- FAKTY ---
Žehra zatiaľ vedie
Emócie, podozrievania a nezhody sa vyskytli aj v iných obciach, kde súd zrušil výsledky volieb. Ani v jednom prípade sa však situácia nezdramatizovala tak ako v Žehre. Podľa informácií hovorcu Ústavného súdu (ÚS) J. Skybjaka prišlo po komunálnych voľbách v roku 2006 spolu 140 sťažností pre namietanú neústavnosť a nezákonnosť volieb. V 16 prípadoch vyhlásil ÚS voľby za neplatné. Išlo o mestá Sobrance a Dunajská Streda, obce Ložín, Limbach, Hertník, Zemiansky Vrbovok, Jezersko, Rimavská Seč, Čičava, Žehra, Hodejovce, Brzotín a Demänovská Dolina.
Mediálne je známy prípad Demänovskej Doliny, kde Ústavný súd SR takisto po dvoch rokoch označil voľby za neplatné. Ukázalo sa, že dva mesiace pred komunálnymi voľbami sa do Demänovskej Doliny prihlásilo na pobyt 177 ľudí, ktorí s obcou nemajú nič spoločné. Vo voľbách ich hlasovalo takmer 170, čo je viac ako polovica zúčastnených voličov. Po voľbách sa noví Demänovčania z pobytu opäť odhlásili. Napriek právoplatnosti rozhodnutia o neplatných voľbách odmietal nelegitímne zvolený starosta Ivan Šimko odovzdať úrad, dokonca ešte zmenil územný plán. Začiatkom januára však odovzdal úrad predchádzajúcemu starostovi Štefanovi Šramkovi.
Predseda NR SR Pavol Paška vyhlásil na 25. apríla doplňujúce voľby do orgánov samospráv obcí, kde Ústavný súd vyhlásil voľby z roku 2006 za neplatné. Ide o voľbu starostov obcí Hodejovce a Brzotín, ako aj starostov a poslancov obecného zastupiteľstva v obciach Žehra a Demänovská Dolina a tiež primátora mesta Dunajská Streda.
(SITA, top)
Autor: Zaistili falošnú bankovku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš