Vlani zo 158 uchádzačov vybrali desiatich
Na Spiši v rámci Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi chýba spolu 9 policajtov. Ako uviedol krajský policajný riaditeľ z Košíc Juraj Bukuš, je to najvyššie číslo v rámci Košického kraja. Pre porovnanie, napríklad v rožňavskom regióne potrebujú prijať do zamestnania dvoch ľudí na policajnú prácu.
SPIŠ. Vlani na Spiši zo 158 žiadostí vybrali 10 záujemcov, ktorí spĺňali potrebné kritériá na prijatie do Policajného zboru SR. V porovnaní s minulosťou sa zmenili k lepšiemu platové podmienky. Po novom je nástupný plat policajta približne 713,7 eura (21 500 korún), čo je o 5-tisíc korún viac ako v minulosti. Okrem toho, zákon už vekovo neobmedzuje tých, ktorí sa rozhodnú pre policajnú prácu. V minulosti musel uchádzač mať menej ako 35 rokov.
Splnila si svoj sen
Ako uviedol okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi Jaroslav Dulík, väčšinou im adresujú žiadosti mladí ľudia, priemerne vo veku 20 rokov. Ale sú aj výnimky. Jednou z nich je napríklad Soňa Vlčková, ktorá si v 40 rokoch svojho života splnila svoj sen, a to pracovať ako policajtka.
"Vydávala som sa mladá, založila som si rodinu. Čiže deti boli na prvom mieste, moja kariéra musela počkať," s úsmevom hovorí Soňa. Keď deti vyrástli, Soňa sa rozhodla, že konečne prišiel čas ísť za svojím snom.
Začína od piky
"Pripravila som sa na fyzické testy, činnosti, v ktorých som mala medzery, som poctivo natrénovala. V prípade psychotestov som sa asi spoľahla na osud. Buď človek na to má, alebo nie," spomína Soňa na začiatky.
Po absolvovaní policajnej školy dnes pracuje na Obvodnom oddelení PZ v Nálepkove v okrese Gelnica, je tu veľmi spokojná a svoje rozhodnutie neľutuje. Napriek tomu, že má vysokoškolské vzdelanie, u polície začína, ako sa povie, od piky.
"Je to v rámci kariérneho postupu, ktorý platí u polície. Každý musí začínať na obvodnom oddelení a pracovať tu minimálne dva roky. Každý policajt by mal vedieť, ako vyzerá práca na ulici, v prípade, že služobne postúpi, objektívnejšie vyhodnotí prácu svojich podriadených," vysvetlil J. Dulík.
* * * RÁMČEK * * *
--- Práca v Policajnom zbore SR ---
Ako má postupovať záujemca
Najprv si musí podať písomnú žiadosť s pripojeným životopisom, najlepšie na okresné riaditeľstvo PZ, kde má trvalé bydlisko. Záujemca musí spĺňať podmienky zo zákona, ako vzdelanie s maturitou, čistý register trestov, byť občanom SR. Záujemcu následne pozve na osobný pohovor okresný riaditeľ.
"Cieľom je zistiť, či dotyčný má naozaj vážny záujem o policajnú prácu, či si tým nechce riešiť iba osobné problémy," upresnil J. Dulík.
Keď záujemca prejde touto prvou akoby skúškou, jeho žiadosť posunú na krajské riaditeľstvo. Na tomto pracovisku určia presný termín skúšok, platí záväzné poradie.
"Najprv je to telesná výchova a slovenský jazyk. Nasleduje psychodiagnostické vyšetrenie alebo ľudovo povedané psychotesty. Práve tu je veľa uchádzačov neúspešných. Podľa mňa je to správne, že kritériá sú prísne, policajt má byť predsa psychicky silná osobnosť," vysvetlil J. Dulík.
Do tretice je to zdravotná prehliadka, náklady si uchádzač hradí sám. Po úspešnom absolvovaní celého prijímacieho kolotoča nastupuje nádejný policajt do školy, ktorá trvá pol roka, ide o denné štúdium.
(kar)
Autor: Demokracia plešiveckého typu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš