magistrátu a Mariána Hojstriča, poslanca mestského zastupiteľstva (SDKÚ-DS). Kritická situácia, ktorá nastala v Bytovom hospodárstve mesta Krompachy (BHMK) na sklonku uplynulého roka viedla k vzdaniu sa funkcie riaditeľa i konateľa v jednej osobe Júliusa Maculu. Situácia sa však v spoločnosti so stopercentnou účasťou mesta nezmenila. Na rokovaní poslancov dokonca padla aj možnosť jej likvidácie.
KROMPACHY. Zvoleniu nových konateľov predchádzalo mimoriadne zastupiteľstvo na konci januára. Primátorka mesta Iveta Rušinová za konateľa navrhla Emila Muľa, prednostu magistrátu. U poslancov neprešiel. Kým doposiaľ spoločnosť mala aj riaditeľa aj konateľa, podľa slov I. Rušinovej, návrh menovať iba konateľa, vychádzal zo snahy ušetriť finančné prostriedky spoločnosti. "Navrhla som to s najlepším svedomím a vedomím, aby sa ušetrilo na plate riaditeľa a tieto prostriedky by sme mohli využiť na pokrytie časti nedoplatkov, ktoré spoločnosť má. Keďže ja nemám iný návrh, je na vás páni poslanci, aby ste navrhli, ako túto situáciu riešiť," zdôraznila primátorka mesta.
Finančná komisia: dvaja konatelia
O situácii v BHMK rokovala na konci januára aj finančná komisia. Tá prišla s novým návrhom. Ako informoval jej podpredseda Imrich Holečko, navrhla odhlasovať nie jedného ale dvoch konateľov. "Bude dobré, keď sa zodpovednosť na tejto vážnej situácii v spoločnosti rozdelí na dvoch ľudí. Preto doporučujeme, aby miesto konateľa zaujali dve osoby. Jedna bude priamo vo výkone v spoločnosti a druhá bude mať pridelené práva na podpisovanie zmlúv, realizáciu úhrad a pod." priblížil stanovisko komisie I. Holečko. Zároveň predložil mená navrhovaných konateľov. Pred samotným tajným hlasovaním poslancov primátorka mesta navrhla za konateľa ďalšieho poslanca Jána Králika (Smer-SD). Poslanci tak rozhodovali o trojici kandidátov, ktorí by mali obsadiť miesta dvoch konateľov. Z 12 hlasujúcich poslancov, bolo 12 za E. Derdákovú, sedem hlasov dostal M. Hojstrič a štyri J. Králik.
Transformácia či likvidácia?
Menovaním nových konateľov sa však situácia v BHMK automaticky nezlepší. Na návrh poslanca Miloslava Masaryka poslanci odsúhlasili, aby primátorka mesta zaviazala konateľov pripraviť návrh opatrení na ozdravenie spoločnosti. Situácia je i naďalej kritická a v hre je aj možná likvidácia. "Aj dnes je situácia stále neprehľadná. Nevieme, koľko pohľadávok je vymožiteľných a v akom časovom horizonte. Spoločnosť je potrebné dostať do normálneho ekonomického i právne stavu. Ak sa budeme rozhodovať, či spoločnosť transformujeme, alebo ju dáme do likvidácie, musíme vedieť v akom stave je," zdôraznil viceprimátor I. Holečko. "V komisii sme sa tým zaoberali a vidíme jediné riešenie. Likvidáciu spoločnosti najskôr do 6 mesiacov. S tým, že sa pripravia koncoročné výsledky hospodárenia, ako aj riešenie po jej likvidácii. Myslím, čo sa týka ďalšieho spravovania bytov," uviedol J. Králik predseda finančnej i majetkovej komisie.
O nájomníkov bude postarané
O osude spoločnosti rozhodnú najbližšie dni. BHMK v súčasnosti spravuje viac ako tisíc bytov v meste. Nájomníci sa však v prípade likvidácie nemusia obávať o ďalšie správcovstvo svojich bytov. Ako uviedol právny zástupca Martin Puchalla, spoločnosť síce môže vypovedať s nájomníkmi zmluvu o správcovstve, avšak pokiaľ byty nebudú mať nového správcu, musí ich i naďalej spravovať. "Nakoniec spoločnosť nemôže ísť ani do likvidácie, kým nebudú vyriešené všetky zmluvné vzťahy. Jednoducho spoločnosť sa musí postarať o tých ľudí, pokiaľ nebudú mať nového správcu," dodal M. Puchalla. Ako na záver I. Rušinová dodala, v súčasnosti mesto vykryje stratu v spoločnosti z minulých období formou dotácie vo výške 75 782 eur.
FAKTY
Vývoj v BHMK
Na negatíva v hospodárení spoločnosti upozornila už správa hlavnej kontrolórky mesta Márie Tomašovej v úvode minulého roka. Primátorka mesta navrhla odvolanie riaditeľa i konateľa spoločnosti Júliusa Maculu. Poslanci však tento jej návrh nepodporili. Na jeseň sa situácia vyhrotila, keď dodávateľa tepla do krompašských bytov Termokomplex s.r.o. odmietol vykurovať byty, kým BHMK nezaplatí dlžné faktúry. Dlh bol v tom čase vo výške 265 551 eur. Mesto preto vyčlenilo 63 068 eur z fondu bývania na zabezpečenie vykurovacej sezóny, s tým, že túto pôžičku "byťák" dokonca roka splatí. Na jej splatenie mal poslúžiť možný úver z banky. Či spoločnosť bude schopná tento úver platiť mal potvrdiť alebo vyvrátiť nezávislý audit, ktorý v tom čase v spoločnosti prebiehal. Ten však prišiel s alarmujúcimi zisteniami. Popri zlom hospodárení spoločnosti, poukázal na zle vedené účtovníctvo, platobnú neschopnosť či premrštené výdavky. Zistenia komplexného auditu viedli na mimoriadnom MsZ v decembri 2008 k ústnemu vzdaniu funkcie J. Maculu z postu riaditeľa i konateľa spoločnosti k 31. januáru 2009.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš