postihnutého lesa. Z peňazí určených na obnovu použili približne sedminu.
VYSOKÉ TATRY. Prostriedky boli pôvodne určené len na nákup semien a sadeníc lesných drevín. "Čerpanie bolo do polovice minulého roka nízke. Dôvodom je väčšie zastúpenie prirodzeného zmladenia na obnovovaných plochách, ako sme pôvodne predpokladali," uviedol riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška. Požiadali preto o rozšírenie možnosti využiť darované financie tak, aby mohli pokryť aj náklady spojená s následnou starostlivosťou o mladé lesné porasty.
Starostlivo s mladými porastami
Komisia pre hospodárenie s darovanými peniazmi určenými na obnovu lesa TANAP návrh schválila. Na nákup semien a sadeníc a následnú starostlivosť o založené mladé lesné porasty, vrátane vyžínania buriny a ochrany pred škodami spôsobenými lesnou zverou, použili doteraz viac ako 217.025 eur (6,54 milióna Sk). Od roku 2005 tak ŠL TANAP zrevitalizovali z darovaných peňazí 302,86 ha lesa v nimi spravovanom kalamitnom území národného parku. V tomto roku plánujú použiť na práce v intenciách projektu revitalizácie z darcovského účtu vyše 242.300 eur (7,3 milióna Sk).
Samostatný účet na obnovu
Po veternej kalamite z novembra 2004 zaslali právnické a fyzické osoby na účet "Na obnovu lesa Štátnych lesov TANAP" 1.176.292,9 eura (35.437.000 Sk), z toho z Českej republiky 245.070,7 eura (7.383.000 Sk). Všetky darované finančné prostriedky sú vedené na samostatnom účte v štátnej pokladnici. Správu o ich použití a zostatku na účte zasielajú ŠL TANAP Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky. Finančné prostriedky z verejnej zbierky sú účelovo viazané a využívané v intenciách projektu revitalizácie poškodeného územia národného parku. Správnosť použitia monitoruje dozorná rada verejnej zbierky.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš