Víťazom sa stala prešovská Atlantida
Na poslednom kncerte Stropkovskej hudobnej ligy (SHL) vystúpli finalisti Nuda Corpora, The Illusions Trio, Metal Cranium, Suprafon, Atlantida, Power of Flower, Waterfall a Ravenclaw. Víťazstvo si napokon do Prešova odviezla Atlantída.
STROPKOV. Zloženie finálovej osmičky ponúklo pestrú kombináciu žánrov cez jazz, blues rock, pop rock až po metalové variácie. Tretie miesto sa porota rozhodla udeliť kapele Ravenclaw z Košíc, korunným princom sa stal domáci Suprafon a z víťazstva sa tešila prešovská Atlantida.
Výkony hudobníkov hodnotila porota v zložení predseda Vlado Michal a členovia Pavol Prokopovič, Peter Schlosser, Juraj Topor, Vilo Gutray, Zoli Szalai, Andy Ďurica, Robo Šimko, Martin "Lynch" Mihalčin, Rišo Rusnák, Vlado "Randy" Gnepa, Filip Lenárth a Peter Derencsenyi.
Môžu nahrať album
"Víťazstvo nás, samozrejme, veľmi teší a vážime si ho, pretože o ňom rozhodla trinnásťčlenná porota, ktorá sa pohybuje v rôznych hudobných žánroch. Zároveň sme radi, že rovnako ako počas základného kola aj na finále prišlo veľa ľudí a pomohli vytvoriť výbornú atmosféru. Tento úspech vnímame ako ďalšiu motiváciu, ktorá nás bude ťahať dopredu a nedovolí nám zaspať na vavrínoch. Dúfame, že sa nám podarí preraziť do médií a naša hudba sa chytí," uviedol po vyhlásení výsledkov spevák a gitarista Atlantidy Peter Vyslocký.
Víťaz získal právo nahrať album v profesionálnom štúdiu a natočiť profesionálny videoklip. "V rámci koncertných možností bude pozvaný ako hosť hlavného programu jubilejného 15. ročníka Stropkovského obnoveného jarmoku a tiež si zahrá na aprílovom koncerte Tublatanky v Stropkove," informoval jeden z hlavných organizátorov Martin Blaško.
Zahralo si dovedna 30 kapiel
V šiestich základných kolách sa predstavilo 30 kapiel z celého Slovenska. "Do finále postúpila najlepšia osmička, ktorá nesklamala, práve naopak vo viacerých prípadoch latku kvality ešte posunula vyššie. O úrovni súťaže svedčia aj diskusné príspevky na internetovom fóre, kde sa rozprúdila polemika, či všetci finalisti spĺňajú kritériá neprofesionálnej skupiny," povedal ďalší organizátor Imrich Makó. "Hoci tridsiatka kapiel ponúkla široké spektrum vlastných hudobných variácií, môžeme konštatovať, že celá súťaž mala rockovú linku," dodal Makó.
Zaujať na pódiu je už o niečom inom
Počas finálového večera si mohli muzikanti overiť svoju produkciu na reakciách publika a odbornom pohľade poroty.
"Súťaž je výborná, čo dokazuje počet prihlásených kapiel, a aj úroveň samotného finálového kola. Prvou cenou je možnosť nahrať štúdiový album, a práve možnosť pracovať v štúdiu má pre každú kapelu podstatný význam, navyše ako bonus je pripravené natočenie videoklipu. Ako plus treba vnímať tiež to, že všetci finalisti mali možnosť zahrať si na veľkej aparatúre pred vypredaným hľadiskom. V skúšobni vie byť frajerom každý, ale keď sa treba postaviť na pódium, zahrať a zaujať, je to už často o niečom inom," zhrnul svoje dojmy jeden z členov poroty, bassgitarista No Name Vilo Gutray a dodal: "V prvom rade musia všetci cvičiť a skúšať, ale na všetkých finalistoch bolo vidieť, že na sebe pracujú, lebo inak by tu neboli a nehrali tak ako hrajú. Mali by si dávať pozor na texty a hlavne pri slovenských skladbách musia dodržiavať rytmický zákon alebo melódiu spevu," povedal V. Gutray.
VERONIKA ČORŇÁKOVÁ
Autor: Bardejovská hudobná jar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš