Slovenskí astronómovia chcú umožniť pozorovanie dennej a nočnej oblohy v rámci prebiehajúceho
Medzinárodného roka astronómie (IYA) čo najširšiemu počtu občanov. Pripravili viacero projektov, o ktorých včera informovali na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách.
VYSOKÉ TATRY. "Rok 2009 je rokom astronómie z toho dôvodu, že uplynie 400 rokov od prvého pozorovania astronomických objektov ďalekohľadom, ktoré uskutočnil Galileo Galilei. Súčasne zhotovil aj prvé kresby týchto objektov ako fázy Venuše, pohoria a krátery na Mesiaci, či
slnečné škvrny, takže moderná pozorovacia astronómia sa vlastne zrodila v roku 1609," povedal Drahomír Chochol z tatranského Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Dodal, že do aktivít v rámci IYA sa zapojilo 135 štátov, medzi nimi aj Slovensko. Cieľom je umožniť obyvateľom Zeme uvedomiť si svoje miesto vo Vesmíre a stimulovať záujem o astronómiu a príbuzné vedy najmä medzi mladou generáciou.
Výskum vesmíru na východnom Slovensku
Riaditeľ Astronomického ústavu SAV vo Vysokých Tatrách Ján Svoreň pripomenul, že oficiálne otvorenie IYA 2009 na Slovensku sa konalo v polovici januára v Košiciach, keďže viac ako 80 percent výskumu vesmíru sa realizuje na východnom Slovensku.
Hlavnými aktivitami IYA bude jedenásť celosvetových kľúčových projektov. Jedným z nich je "100 hodín astronómie", ktorý sa uskutoční od 2. do 5. apríla so širokou škálou popularizačných akcií, s dôrazom na priame pozorovania astronomických objektov ďalekohľadom.
Zatmenie Slnka, Mesiaca, aj meteorický roj
Názov Tmavá obloha má projekt, ktorý upozorňuje na nebezpečenstvo svetelného znečisťovania nočnej oblohy, čo zabraňuje pozorovaniu astronomických objektov v mestách. Podľa astronómov svetlá by mali svietiť na cestu a nie do oblohy, ktorá aj v tomto roku ponúkne niekoľko zaujímavých javov. Medzi nimi najdlhšie zatmenie Slnka v 21. storočí, ktoré nastane 22. júla a bude trvať šesť minút a 39 sekúnd.
Na Slovensku však nebude pozorovateľné ani ako čiastočné. Pre slovenských fotografov môže byť zaujímavé čiastočné polotieňové zatmenie Mesiaca 9. februára. Viditeľná bude len jeho záverečná fáza.
V polovici novembra sa očakáva silný meteorický roj Leoníd s frekvenciou 500 meteorov za hodinu. Množstvo popularizačných aktivít pripravujú v rámci IYA jednotlivé hvezdárne, planetáriá a pozorovateľne na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš