ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Dopravní policajti zastavili v obci Hnilec v okrese Spišská Nová Ves auto, za volantom ktorého sedel opitý muž s tromi promile alkoholu v krvi. Alkohol bol cítiť aj z jeho manželky. Zarážajúce je, že v aute sa viezli aj ich dve malé deti. Opitý vodič presviedčal policajtov, že sa snaží jazdiť bezpečne.
SPIŠ. Riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Spišskej Novej Vsi Miroslav Mních hovorí, že na Spiši v tomto smere vládne kritická situácia. Čoraz viac vodičov si sadá za volant po tom, čo sa potúži alkoholom. Dopravní policajti preto pritvrdzujú, motoristická verejnosť sa môže pripraviť na časté nárazové kontroly zamerané práve na alkohol.
Najviac sa pije v Gelnickom okrese
V januári boli dopravní policajti dvakrát v teréne kvôli kontrolám. Išlo o Gelnický okres a okolie Krompách. Zarážajúce je, že v priebehu dvoch hodín náhodne zastavili dvanásť opitých vodičov. "Najviac problémov je v Gelnickom okrese, v priemere príčinou každej druhej nehody je práve požitie alkoholu," vysvetľuje M. Mních. Vlani v rámci okresov Spišská Nová Ves a Gelnica zaevidovali na dopravnom inšpektoráte 756 dopravných nehôd. "Je to síce o 39 menej ako v roku 2007, stúpol nám však počet dopravných kolízií, kde bol vodič opitý, a to o 14," upresňuje M. Mních. Celkovo v roku 2008 riešili policajti 72 dopravných nehôd, v ktorých hral hlavnú úlohu alkohol.
Hanbia sa a plačú
Za volant si sadá viac opitých mužov, ako žien. "Bohužiaľ, stúpa však aj počet žien so stredoškolským vzdelaním, ktoré šoférujú pod vplyvom alkoholu," hovorí dopravný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi. Na rozdiel od mužov ženy vodičky vraj v prípade, že "nafúkajú", reagujú plačom alebo sa hanbia. Podľa štatistiky si najčastejšie sadajú opití za volant vodiči vekovej skupiny od 20 do 30 rokov. V to, že zvládnu jazdiť napriek tomu, že si vypili, veria hlavne majitelia takzvaných silných áut. "Naporúdzi majú milión výhovoriek, prečo šoférovali pod vplyvom alkoholu. Napríklad, že z rodiny niekto náhle ochorel a oni museli ísť s dotyčným k lekárovi. Alebo, že pili predsa deň predtým, či dokonca pred dvoma dňami," opisuje M. Mních.
Prísnejší zákon
Čo sa týka alkoholu za volantom, pritvrdili aj naši zákonodarci. Doteraz bola pokuta za takýto priestupok vo výške 10 alebo 15-tisíc korún a odňatie vodičského preukazu na dobu 9 alebo 24 mesiacov. Od 1. februára tohto roka sa opití vodiči môžu pripraviť na to, že šoférovať nebudú môcť aj 5 rokov a hrozí im pokuta až do výšky 1 300 eur.
Autor: gab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš