Vo Vranovskom okrese bude od 1. marca viac nezamestnaných. Hromadné prepúšťanie nahlásila odevná firma Immea. Dôvodom je zlá ekonomická situácia a
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nedostatočný odbyt.
PREŠOV. V meste Hanušovce nad Topľou sa bude prepúšťať. V pondelok doručili na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Vranove nad Topľou zástupcovia firmy Immea, s. r. o., oznámenie o hromadnom prepúšťaní. Firma pôsobí na trhu 17 rokov a zaoberá sa výrobou pánskej a dámskej odevnej konfekcie pre všetky vekové kategórie. V dôsledku krízy a cenovo nekonkurenčného čínskeho tovaru tak zrejme padne ďalšia firma.
Z oznámenia vyplýva, že firma má ohrozených všetkých 71 pracovných miest! Ako nám aj potvrdila Ľubica Ondrušová z vranovského ÚPSVaR, "prepúšťať sa bude v štruktúre 59 krajčírok, 9 administratívnych zamestnancov a šesť žien na materskej dovolenke". Ako zdôvodnenie o hromadnom prepúšťaní uviedla spoločnosť zlú ekonomickú situáciu a nezabezpečený odbyt. Hromadné prepúšťanie sa pravdepodobne dotkne všetkých zamestnancov, čiže 71 miest. V zmysle zákonníka práce bolo hromadné prepúšťanie prerokované na úrade práce so zástupcami, kde pripustili, že sú ešte možné korekcie. Prepúšťanie je už ale nahlásené na 1. marca.
Dopad na odevný priemysel nemá len kríza, ale aj lacná čínska výroba. "My sme plnili vývoz pre nemecky hovoriace krajiny a oni túto krízu pociťujú vo veľmi veľkej miere. Obmedzili objednávky, ktoré boli, stornovali ich a nové neprichádzajú. Ostali nám ako jediní odberatelia, lebo ázijský tovar nás vytlačil úplne na okraj," vyjadrila sa za spoločnosť Immea Viera Baranová.
Kvalitu produkcie firmy potvrdzovala aj spolupráca s obchodnými partnermi ako Lacoste, Marie Valois, Pietro Filipi, Lifeline a ďalšími. Faktom ale je, že "aj ostatné firmy, ktorým sme dodávali, prevzal čínsky trh. Bojujeme s nimi takmer 10 rokov, kríza to celé umocnila."
Problémy má Immea s odberateľmi. "Zimnú sezónu sme ešte nezačali, pokiaľ nepredáme vyše 200- tisíc kusov, tak ju ani nezačneme. Cena práce, za ktorú sme schopní ponúknuť, by nepokryla ani minimálnu mzdu, odvody, náklady na budovu, energiu, kúrenie, nie je z čoho zaplatiť, ak nemáme objednávky," konštatovala V. Baranová.
Napriek neblahým prognózam, firma vyjadrila snahu o záchranu. "Dennodenne hľadáme nové možnosti, je medzisezóna, najťažšie obdobie. Obchodné reťazce chcú mať všetko alebo ihneď, vtedy je roboty toľko, že sa nestíha, alebo nie je práca žiadna. Robím v textile 30 rokov a toto tu nikdy nebolo. Práca bola vždy rovnomerne rozložená. Veď aj ľudia chcú rovnomerne robiť, aby mali osemhodinový pracovný čas," dodala zástupkyňa firmy Immea V. Baranová.
IVANA VAJDOVÁ
Autor: Dcére umožnili záškoláctvo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš