MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Každé ráno prichádzajú k zastávke pri osade v Žehre tri autobusy a za nimi policajné auto. Na školákov cestujúcich do školy v susedných Spišských Vlachoch dohliadajú policajti. Policajné auto ich sprevádza až k škole. Takýmto spôsobom chcú zabrániť vandalizmu a ničeniu autobusov početnými skupinami detí. Polícia priznáva, že ide o neštandardné riešenie, ale je v záujme ochrany verejného poriadku.
ŽEHRA/SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Poškodené sedadlá, roztrhané poťahy, rozbité vnútorné osvetlenie, odhodené sáčky z desiatej, rožky na zemi. Takto donedávna vyzerali školské autobusy, keď z nich vystúpili deti zo žehrianskej osady. Kým vodič vydal deťom cestovné lístky, vonku stojace davy školákov stihli na autobuse rozbiť zadné koncové svetlá. Šoféri niekedy menili koncové svetlá za nové každý deň. Odkedy policajná hliadka dozerá na nastupovanie detí do školských autobusov, situácia sa zlepšila.
Problémy sa opakujú
Vandalizmus, nestupovanie do autobusu bez platenia, to všetko sa pri ceste zo Žehry do Spišských Vlách neustále opakuje. Pred dvomi rokmi zničili vandali označník na autobusovej zastávke a autobusy pri osade prestali zastavovať. Deti nechodili do školy, triedy vo vlašských školách boli poloprázdne. Prepravca, spoločnosť Eurobus, zrušil linky, na ktorých cestujúci ničili autobusy. Dopravu obnovil až po dohode s vedením obce Žehra, ktorá prisľúbila dozor dospelých pri nastupovaní detí, aby sa zabránilo vandalizmu.
Vodič je sám, detí stovky
Situácia sa po čase opäť vyhrotila. „Mal tam chodiť dozor zo strany domácich obyvateľov, ten chodil veľmi málo, potom sme tam dali dozor aj náš. Ale každý deň tam nemôže byť niekto okrem vodiča, dvaja-traja ľudia, hoci by tam boli potrební. Keď tam neboli naši pracovníci, tak ničenie pokračovalo ďalej. Vodič je v autobuse sám, cestujúcich je 400, a to je hrozne veľká prevaha," vraví Peter Koreň, vedúci osobnej dopravy v spišskonovoveskom závode Eurobusu. O možnosti zrušiť linky uvažovali. „Nemôžeme si to svojvoľne dovoliť, objednávateľom dopravy v tomto prípade je vyšší územný celok, a ten s takouto alternatívou nepočíta," vysvetľuje P. Koreň.
Neštandardné riešenie
Prepravca o neudržateľnej situácii informoval aj políciu. Porada zástupcov Eurobusu, polície a Košického samosprávneho kraja priniesla riešenie. „Dohodli sme sa, že vždy ráno a poobede v čase nástupu a odchodu žiakov a príchodu do miestnej obce bude policajná hliadka zabezpečovať asistencie. Obec zabezpečila pracovníkov, ktorí dohliadajú na svojich ľudí. Od tej chvíle sme nezaznamenali žiaden problém," uviedol okresný policajný riaditeľ Jaroslav Dulík. Uznal, že sprevádzanie školákov pri nastupovaní a vystupovaní z autobusu nie je štandardná úloha polície. „Nie je to štandardné riešenie, ale vyžiadala si ho situácia," odôvodnil. Dodal, že policajné hliadky budú v Žehre dovtedy, kým sa stav nezlepší.
Šoférom v Žehre za trest
Ničenie autobusov nateraz prestalo. Vodiči si prítomnosť polície pochvaľujú. „Niekedy sme denno-denne vymieňali zadné koncové svetlá. Teraz, keď chodia policajti, je to lepšie. Zlepšilo sa aj platenie, odkedy majú dozor. Ale posledné dva-tri dni pri mne nebol nikto, pri kupovaní lístkov musím dávať pozor na vydávanie mincí, deti medzitým stihnú preskočiť popod tyč, ponad sedadlá a idú dnu a ja nemám chuť ich naháňať po autobuse," hovorí o svojich skúsenostiach vodič Ján Mlynarčík. Smeje sa, že na linke zo Žehry do Spišských Vlách robí šoféra za trest. „Rómovia z Bystrian, Richnavy alebo Jablonova takí nie sú, s nimi nie je problém, to len títo zo Žehry," dodáva a kolegovia mu prikyvujú. Nejeden z nich hovorí, že často má v autobuse plnom rómskych cestujúcich aj strach, najmä ak sú podgurážení alkoholom. „Zaobstaral som si kaser, ak na mňa zaútočia alebo ma pichnú nožom, aby som sa mal čím brániť," vraví jeden z nich.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš