PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Azda najdiskutovanejšou témou ostatných mesiacov v Kežmarku je situácia v miestnej nemocnici. Zariadenie patriace mestu je tŕňom v oku niektorých poslancov. Tí kritizujú nielen hospodárenie nemocnice, no ťažkajú si aj na atmosféru v jej prostredí. Niektorí dokonca vyjadrujú obavy, že napokon zanikne. Poslancom tiež prekážajú odchody nemocničných lekárov. Vedenie však takúto kritiku odmieta. Tvrdí, že vzhľadom k finančným možnostiam situáciu zvládne.
KEŽMAROK. "Táto nemocnica bude fungovať a bude podstatne lepšia. Lepšie sa budú mať aj lekári. Ak nemocnica skončí, vzdám sa funkcie primátora," vyhlásil Igor Šajtlava, primátor Kežmarku, ešte koncom minulého roka.
Strata dosiahla desaťtisíce eur
Hospodársky výsledok nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra bol v minulom roku nepriaznivý. Finančná strata dosiahla sumu vyše 33-tisíc eur (asi 10 miliónov korún). Riaditeľ Klíma však tieto nezdary vysvetlil takto: "Keď sme v roku 2007 pripravovali rozpočet na rok 2008, vychádzali sme z aktuálnych čísel, ktoré sme mali dohodnuté s poisťovňami. Postupne v januári, v apríli a v júli však došlo ku kráteniu objemu zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Za minulý rok nám VšZP krátila objemy o 2,2 milióna korún mesačne oproti roku 2007. Ak máte takýto výpadok každý mesiac, dostávate sa do finančného sklzu." Napriek všetkému riaditeľ poznamenal, že v nemocnici prijali opatrenia, ktoré majú ekonomiku zeefektívniť.
Poslankyňa: Správne riadiť nemocnicu má jej manažér
Poslankyňa Beáta Šoltýsová si myslí, že hľadať optimálne riešenia pre bezpečný chod nemocnice by malo byť v prvom rade úlohou manažéra, teda riaditeľa. Odpovedala tak na našu otázku, či poslanci prišli s konkrétnymi návrhmi, ako by to podľa nich malo v nemocnici vyzerať. "Nie je to úloha poslancov," skonštatovala pre Korzár. Dodala, že nemocnica má pomerne vysoké krátkodobé i dlhodobé záväzky, ktoré pri chýbajúcich dohodách s poisťovňami nie je schopná splácať. "Nemocnice majú zmluvy, avšak objemy, ktoré máme objednané, sú nízke. Ak by sme nevedeli ekonomicky utiahnuť nemocnicu, budeme hľadať iné možnosti," povedal J. Klíma. V tejto súvislosti nevylúčil ani prípadný vstup investora. Všetko vraj bude záležať od ďalšieho vývoja.
Riaditeľ obhajuje počty i kvalitu lekárov
Vedenie nemocnice kritizuje aj poslanec Jaroslav Novotný. Prekáža mu napríklad častý odchod lekárov zo zariadenia. Ešte koncom roka J. Klímovi pripomenul, že išlo o dvadsiatich lekárov, z ktorých bolo jedenásť atestovaných. "Lekári, ktorí odišli z našej nemocnice, neboli nahradení adekvátnymi odborníkmi," povedal počas zastupiteľstva poslanec i lekár zároveň. Tento jeho postreh však J. Klíma odmietol. "Keď som nastupoval do funkcie, bolo tu 22 lekárov. Teraz ich pracuje 33. Je to nárast. Považujem za dehonestujúce, keď niekto povie, že sú to lekári pracujúci u nás 'len' na dohodu. Neznamená to, že sú menejcenní. Naopak, ide o špičkových lekárov," zdôraznil riaditeľ. Dodal, že kým celoštátny normatív je desať lôžok na jedného lekára, v kežmarskej nemocnici pripadá jednému lekárovi asi sedem lôžok.
Veľa naznačia rokovania s poisťovňami
Ako sa situácia s nemocnicou vyvinie ďalej, záleží podľa J. Klímu na rokovaniach s poisťovňami. "Teraz rokujeme so všetkými poisťovňami o aktualizácii cien za ústavné hospitalizácie. Potom sa uvidí," naznačil riaditeľ. Najväčším problémom kežmarského zariadenia boli práve nízke ceny za ústavné hospitalizácie. Napríklad bývalá jednotka ARO dostala za jednu hospitalizáciu súčasných 1 800 eur. V susednom Poprade to však bolo vyše 3 300 eur. Niekde sa táto suma vyšplhala až na viac ako sedemtisíc eur. "Považujem to za problém," podotkol J. Klíma. Poznamenal, že práve peniaze od poisťovní tvoria až 90 percent celkových príjmov kežmarskej nemocnice.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš