Korzár logo Korzár Spiš

Oteplenie môže priniesť chrípku

Kým pred pár dňami mnohým drkotali zuby od zimy, momentálne počasie veci zmenilo. Teploty mínus dvadsať vystriedali naposledy plusové, tesne nad

nulou. Ľudia už nemusia tak intenzívne vykurovať, motoristi si zasa kvôli rannému šúchaniu námrazy na autách môžu o čosi dlhšie pospať. Výrazné oteplenie však nemusí prinášať iba dobré veci.

PODTATRANSKÝ REGIÓN. Odborníci upozorňujú, že zmeny teploty, aké sa udiali u nás môžu, prinášať aj ochorenia. Medzi ľuďmi sa už tradične najviac spomína chrípka. Jej mimoriadny výskyt síce epidemiológovia v regióne nezaznamenali, nevylučujú však, že hlavná vlna choroby môže prísť onedlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Horúca tehla kedysi pomohla

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí starí ľudia hovoria, že za mlada o chrípke príliš nepočuli. Ak prišlo prechladnutie, či kašeľ, s chorobou si poradili domácou lekárňou. Keď už bolo zle-nedobre a nezaberal ani lipový čaj s medom, vtedy pomohla špeciálna metóda.

"V dome sa rozpálila na peci tehla, skoro až do červena. Potom sa ovinula do handier a dávala sa chorému pod perinu. Rodičia nám ju dávali k nohám a zabralo to," spomína 77-ročná Anna Vojčáková z Novej Ľubovne. Ako dodáva, za celý svoj život chrípku nemala. "A to som sa aj bosá sánkovala a boli poriadne zimy. Mala som tak prísneho otca, ktorý nedovolil, aby sme si zničili topánky," nezabúda na detstvo rozosmiata babka.

Vyššie teploty chrípke nahrávajú

Nedostať chrípku a pritom byť nezaočkovaný považujú odborníci za najväčšie riziko ku nákaze. "Práve očkovanie proti chrípke je najúčinnejším spôsobom," upozorňuje Jozef Krak, riaditeľ popradského regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Podľa neho situácia okolo výskytu chrípky a podobných ochorení nie je zatiaľ v popradskom, kežmarskom a levočskom regióne dramatická. Zatiaľ sa vyskytli iba ojedinelé prípady, podobne, ako v Starej Ľubovni. Čísla sa však v najbližších dňoch môžu pozmeniť. Vplývať na počty by mohla aj zmena teploty. "Dá sa povedať, že práve vyššie teploty vytvárajú priaznivejšie podmienky pre šírenie chrípky," naznačuje J. Krak.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko spôsobov ochrany

Ochranný efekt očkovacej látky nastáva po desiatich až štrnástich dňoch. Preto ak vlna chrípky už dorazila, na očkovanie môže byť už neskoro. Aj preto sa niektorí odborníci nedokážu zhodnúť v tom, či sa očkovať ešte oplatí. "Existujú aj ďalšie spôsoby ochrany. V prvom rade dostatočný prísun vitamínov, ďalej dodržiavanie osobnej hygieny. Dôležité je aj otužovanie a udržiavanie dobrej fyzickej kondície. V etape epidémie je dôležité vyhýbať sa miestam, kde sa zhromažďuje vyšší počet ľudí," podotýka J. Krak.

--- FAKTY ---

Príznaky chrípky

Triaška a následný vzostup teploty tela na 39 až štyridsať stupňov Celzia. Prichádza aj bolesť hlavy, oslabenie a bolesť svalstva. Ďalším prejavom je kašeľ a sťažené dýchanie. Jednou z najťažších komplikácií môže byť zápal pľúc.

SkryťVypnúť reklamu

--- NÁKAZA ---

Žltačka aj v Jakubanoch

JAKUBANY. Problémy so žltačkou nemajú iba v Podhoranoch v Kežmarskom okrese, kde musia zaočkovať až šesťsto detí, prevažne vo veku do 15 rokov. Podobné ťažkosti prepukli aj v Jakubanoch (okres Stará Ľubovňa). Podľa aktuálnych informácií tam zaočkovali na obecnom úrade desiatky malých Rómov. Hoci žltačka bola zistená dvom deťom, bezplatnú očkovaciu látku dostalo 260 detí úplne zadarmo. Kompetentní im vyšli v ústrety najmä tým, že za nimi vycestovali do Jakubian. Inak by deti s rizikom prenosu žltačky cestovali za svojim lekárom do susednej Novej Ľubovne.

Rómska osada v Jakubanoch je známa aj tým, že mnohí z jej členov sú najmä príbuzensky naviazaní na Lomničku. Práve tam pre niekoľkými mesiacmi prepukla na slovenské pomery výrazná epidémia žltačky. Podobná spojitosť platí aj o Lomničke a Podhoranoch. Obidve obce sú od seba vzdialené iba pár kilometrov. Výskyt žltačky na nových miestach tak nebol pre niektorých až takým prekvapením. Viacerí v tejto súvislosti poukazujú na častú migráciu Rómov, ktorá pri nehygienických podmienkach často prerastá do epidémií podobného druhu.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 490
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 978
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 650
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 847
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 232
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu