ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Za nezodpovedných rodičov poskytuje deťom náhradné výživné úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Korzár zisťoval, aká je aktuálna situácia v oblasti platenia výživného na Spiši. Ako sa nám podarilo zistiť na polícii, počet rodičov, ktorí neplatia výživné na svoje deti, stúpa.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ako pre Korzár uviedla Helena Olekšáková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi, o náhradné výživné môže požiadať rodič, ktorého mesačný príjem nepresahuje 2,2-násobok životného minima. Môže byť poskytnuté vo výške výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, najviac však vo výške 1,2-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa. V prípade, že povinná osoba výživné uhradí, náhradné výživné je vymáhané od rodiča, ktorému bolo poskytované. Ten je povinný náhradné výživné vrátiť úradu práce sociálnych vecí a rodiny.
Minimálne výživné 738 korún
Skúsenosti s čakaním na výživné na syna má aj pani Renáta zo Spiša. Rozviedla sa iba prednedávnom, jej syn študuje na strednej škole. Keďže od bývalého manžela už tretí mesiac nevidela ani korunu, rozhodla sa obrátiť na políciu s trestným oznámením a na úrade práce požiadať o náhradné výživné. "Pracujem ako administratívna pracovníčka, zarábam priemerne 10-tisíc korún v čistom. Bývalému manželovi súd určil vzhľadom na jeho príjem minimálnu sumu výživného, ktorú určuje zákon. Lenže ani to neplatí. Keby mi nepomáhali rodičia, neviem, ako by som to zvládla. Syn študuje, každý rodič určite vie, aké sú to náklady," povedala nám. Podľa zákona je minimálne výživné na dieťa 738 korún. Zmenu zákona uvítala Renáta pozitívne, pretože, ako hovorí, na pomoc od štátu majú nárok aj pracujúce matky, nie iba tie, ktoré sú v hmotnej núdzi.
Počet neplatičov stúpa
Podľa slov H. Olekšákovej momentálne Úrad práce, sociálnych veci a rodiny v Spišskej Novej Vsi poskytuje náhradné výživné 43 žiadateľom v Spišskej Novej Vsi a jedenástim sirotám, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok. "V Krompachoch evidujeme trinástich neplatičov výživného," dodala H. Olekšáková. Podľa policajnej štatistiky Úrad justičnej a kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi vlani riešil 79 prípadov, kedy rodič neplatil výživné na svoje deti. Poriadková polícia riešila 207 prípadov, spolu je to 286 zanedbaní vyživovacej povinnosti. V roku 2007 skončilo na polícii spolu 206 takýchto prípadov, tendencia je teda stúpajúca.
Samé výhovorky
Ako vyplynulo z rozhovoru s Martinou Macejovou z Úradu justičnej a kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi, rodič, ktorý zanedbáva túto svoju povinnosť, môže skončiť aj vo väzení. Trestná sadzba je do dvoch rokov, v závažnejších prípadoch je to až päť rokov väzenia. "Väčšinou sa vyhovárajú, že nevedeli, akú sumu mali platiť, že sa dohodli s bývalou manželkou, že nemusí platiť a podobne," opisuje policajná vyšetrovateľka zo Spišskej Novej Vsi, aké dôvody uvádzajú neplatiči. V drvivej väčšine ide o otcov, justičná polícia však rieši aj prípady, v ktorých figurujú ako neplatičky aj matky. V ich štatistike sú dokonca prípady, kedy sa svojich práv ohľadom výživného domáhal rodič aj po desiatich rokoch neplatenia. V tomto prípade má polícia poriadne sťaženú prácu.
Povinnosť zo zákona
M. Macejová pripomína, že vyživovacia povinnosť vyplýva zo zákona o rodine. "V praxi to znamená, že rodičia musia na výživu svojich detí prispievať, aj keď o výške konkrétnej sumy nerozhodne súd," vysvetlila policajná vyšetrovateľka.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš