ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Plynová kríza sa bytostne nedotýka obyvateľov Nálepkova a okolitých dedín v okrese Gelnica. Časť Hnileckej doliny je totiž v prípade kúrenia odkázaná na drevo, uhlie a elektrickú energiu. V Nálepkove ako jediní v okolí vykurujú miestnu základnú a materskú školu biomasou.
NÁLEPKOVO. Spomínaná školská kotolňa je v prevádzke od roku 2005, počiatočné investície vyšli na 7,5 milióna korún. Potrebné peniaze obec získala zo štrukturálnych európskych fondov. Podľa starostu Dušana Daniela (ANO, Smer) ročné náklady na drevenú štiepku sú do 800-tisíc korún. Oproti koksu, ktorým kúrili v minulosti, je to úspora minimálne 500-tisíc.
Čistá práca v kotolni
Spolu 32 tried plus odborné učebne, kabinety, telocvičňu a spoločenské priestory a taktiež miestnosti v materskej škole vykurujú za pomoci biomasy. Obe zariadenia navštevuje spolu približne 600 detí. Dvaja pracovníci, ktorí sú tu zamestnaní, vo vykurovacom období majú takzvanú čistú prácu. V kotolni to, odhliadnuc od potrubí a kotlov, vyzerá ako v kancelárii. Ako pre Korzár uviedol riaditeľ základnej školy Ľuboš Bazár, potrebnú drevenú štiepku im dodáva podnikateľ zo susednej dediny. "Ak je dodávateľ dostupný, je to ekonomicky veľmi výhodný spôsob vykurovania," uviedol. Ako vyplýva z rozhovoru s ním, z vlastných skúsenosti vie, že podnikatelia reagujú na situáciu na trhu a obchodníkov so štiepkou pribúda.
Najprv plyn, potom elektrina
Obecné budovy sú v Nálepkove vykurované elektrickou energiou. Rodinné domy tiež využívajú práve elektrickú energiu alebo tuhé palivo, ako uhlie a drevo. Nálepkovský starosta spomína, že aj v ich obci, tak ako inde, vyvíjali iniciatívu, aby boli plynofikovaní. "Plánovali sme to začiatkom 90. rokov minulého storočia. Neskôr už nebol záujem, pretože plyn zdražel, preto sme v roku 1996 vypracovali štúdiu o rozvoji obce. V tomto dokumente bola zahrnutá aj rekonštrukcia a rozšírenie elektrickej siete," povedal D. Daniel.
Bezpracné kúrenie
Jozef Sopko býva v Nálepkove v bytovom dome. V trojizbovom byte platí mesačne za spotrebu elektrickej energie 2 200 korún. "V zime však vykurujem iba jednu izbu a samozrejme kuchyňu, v ostatných dvoch teplotu temperujem," vysvetlil nám tento Nálepkovčan. V izbách na miestach, kde zvyknú byť radiátory, má on konventory. "Je to bezpracné, čisté kúrenie, na druhej strane však aj drahé. Ale za posledné roky stúpla aj cena plynu, podľa mňa je to už rovnaké. Najlacnejšie je podľa mňa kúriť s drevom, lenže je to surovina, ktorej množstvo je obmedzené," povedal svoj názor J. Sopko.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš