MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Včera sa Slovensko rozlúčilo so slovenskou korunou, od dnešného dňa sa v obchodoch, autobusoch platí už len eurom. Zistili sme, že Spišiaci si na novú menu zvykli, trápia ich len drobné mince. Mnohí z nich si nechali slovenské koruny - mince aj bankovky nižšej hodnoty na pamiatku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Rozlúčka so slovenskou korunou nebola pre Spišiakov zvlášť dramatická. Väčšina ľudí tvrdí, že si na novú menu pomaly zvyká a že naučiť sa rozoznávať mince je len otázkou času. Podstatné vraj nie je, akou menou sa v obchode platí, ale aby tých peňazí bolo vždy dosť nielen na živobytie, ale aj čosi navyše.
Dve peňaženky
Dôchodca Ján Klapáč má od začiatku januára dve peňaženky na eurá - v jednej nosí mince a v druhej má bankovky spolu s dokladmi. Na euro si zvykol, vadia mu len drobné centy. „Jeden cent, či dvadsať centov - sú to veľmi drobné mince, nemuseli by byť. Z mincí by mala byť najnižšia minca 50 centov," myslí si. Počas svojho života už prechádza na tretiu menu. „Zažil som federálne koruny za ČSSR, slovenské koruny a teraz euro. Podľa mňa je euro prínos pre ľudí, čo cestujú alebo pracujú v zahraničí. Môžu si ľahko porovnať ceny tovarov aj nehnuteľností, čo koľko stojí tam a u nás, ale aj cenu práce doma a v zahraničí," vraví J. Klapáč. Smútok za korunou nepociťuje, na príchod eura vraví „Konečne!" Z nostalgie si odložil slovenské mince z každého druhu. „Mám aj jednokorunáčku z roku 1961. Vnukom môžem po rokoch ukázať, aké boli u nás kedysi peniaze," dodáva.
Ledva odniesla tašky plné mincí
Živnostníčka Jana Gondová si na euro zvyká. „Pri nákupoch ešte stále v duchu prepočítavam na slovenské koruny. Ktovie, ako dlho to ešte potrvá, ale je to ešte skoro, sú to len dva týždne," hovorí o zavedení eura. Slovenské koruny si na pamiatku odložili jej synovia. Nie obyčajné, ale bankovky z roku 2000. Aj jej sa centové mince zdajú drobné, ale ako vraví, zvykneme si.
Na množstvo mincí sa posťažovala aj účtovníčka jednej smižianskej reštaurácie, ktorú sme stretli v banke. „Nemohla som sa zaniesť s plnou taškou mincí. V jednej mám slovenské, v druhej euromince. Sú riadne ťažké," povzdychla si. Teší ju, že odteraz už bude do banky nosiť tržby len v jednej mene.
Nižšie tringelty
Nová mena priniesla nižšie sprepitné čašníkom v reštauráciách. Vlaňajšie desaťkorunové tringelty sú už minulosťou. Ľudia čakajú na výdavok do posledného centa. Potvrdila nám to aj Viera Kocúrová z reštaurácie Na korze. „Každý zákazník čaká aj na jeden, dva centy. Bežne vydávame do posledného centa. Pritom sa mi už v potravinách stalo, že mi nevydali jednu dvojcentovku. A tu bežne zákazníci stoja pri pulte a čakajú, že im vydáme aj jedno, či dvojcentovku," hovorí o skúsenostiach z posledných dvoch týždňov. Výnimkou sú zákazníci zo zahraničia, ktorí tringelt nechajú. „Povedia, že už sú v tom zbehlí. Asi to ešte chvíľu potrvá, kým si človek uvedomí, že jeden cent je vlastne tridsať halierov," domnieva sa V. Kocúrová.
* * *
Koniec jednej éry
ĽUBOŠ JANČÍK
n Korunou sa na území Slovenska platilo od roku 1892 za Rakúsko-Uhorska. Včera sa jej viac ako storočná éra skončila. Platiť budeme už len eurom.
n V stredu bolo v obehu ešte takmer 37 miliárd korún. Znamená to, že Národnej banke sa zatiaľ zďaleka nepodarilo stiahnuť všetky úspory, ktoré ľudia držia doma - do stredy sa do NBS vrátilo 76 percent zo všetkých korún v obehu.
n Ľudia nemusia mať strach, že im prepadnú koruny, ktoré im ostali. Komerčné banky vymieňajú korunové mince bezplatne za eurá do konca júna a bankovky až do konca roka. Potom sa dajú koruny zmeniť zadarmo v Národnej banke. Mince do roku 2013 a bankovky bez obmedzenia.
n Komerčné banky sú povinné do 19. januára bezplatne vymeniť za eurá akékoľvek množstvo mincí a bankoviek. Po 20. januári si môžu účtovať poplatok za výmenu viac kusov mincí a bankoviek.
Autor: sdk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš